| anonim_4396 a întrebat:

Se poate cumula pensia pe care o ai in tara in care locuiesti (UE) cu cea din Romania? Adica cea din Romania sa nu-ti mai vina in Romania ci sa se mute practic in tara respectiva cumulata la cea de acolo. Este posibil? Cunoasteti persoane care au facut asa ceva? Si daca da, si aveti vreun link oficial care spune despre asta, sa mi-l lasti... Multumesc!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Daca ai lucrat legal in statul respectiv ai dreptul la pensie pentru perioada lucrata in conditiile statului respectiv.

Deoarece staul respectiv iti plateste tie personal pensie si statul roman iti plateste de asemenea tie personal pensie, singura cumulare pe care poti sa o faci este sa specifici acelasi cont pentru ambele cazuri.

Dar este vorba de doua lucruri separate, care nu se pot cumula (conditii diferite, impozite diferite, bugete diferite, tari diferite).

Cunosc acest lucru deoarece am un caz in familie.

2 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Nu se cumuleaza, sunt separate, iei o pensie aici si una acolo, in fiecare stat unde ai cotizat. In Romania la casa de pensii le dai contul bancar si ii primesti pe card. Trebuie sa fie un card de lei cu care poti face plati in ue fara comision sau poti retrage banii in ue, dar cu un comision.

| Mihaelablabla a răspuns:

Ai cetatenie?