| hUnTERRRRRR a întrebat:

Se poate cumva da examenul pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului si dupa primele 30 zile?
Mi-a venit instiintare ca mi s-a luat permisul abia dupa 17 zile si imediat au venit sarbatorile si nu am avut timp sa ma pregatesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate doar in cazurile in care perioada se reduce la 45 de zile.
Conform OUG nr.195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 106
(1)Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susţine, la cerere, testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie prevăzut la art. 104 alin. (2) lit. a) până în a 30-a zi, inclusiv, sau până în a 45-a zi, inclusiv, a perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce pentru care poate solicita reducerea potrivit art. 104 alin. (3) sau art. 104 alin. (4), după caz.
(2)Dispoziţiile alin. (1) se aplică în mod corespunzător în situaţia în care se solicită reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce potrivit art. 104 alin. (5)."

| hUnTERRRRRR explică (pentru Ioandelasal):

Nu prea inteleg, eu as putea cere sa mi se reduca la 45 zile?

| hUnTERRRRRR explică (pentru Ioandelasal):

Aa deci doar daca in 6 luni savarsesti din nou o fapta se poate reduce la 45, deci nu pot da examen