| hUnTERRRRRR a întrebat:

Se poate cumva da examenul pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului si dupa primele 30 zile?
Mi-a venit instiintare ca mi s-a luat permisul abia dupa 17 zile si imediat au venit sarbatorile si nu am mai avut timp sa ma pregatesc.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti, mai intai suna la srpciv sa intrebi cand au programari valabile pentru a sustine examenul pentru redobandirea permisului, platesti o taxa de 170 lei sau cat iti cer ei.

| AlexValentinn a răspuns (pentru mgtow):

Ce ai frate omu te-a intrebat de suspendarea permisului, nu de anularea permisului. Ca sa ii raspund la om, nu e nevoie de niciun examen, pentru ca tie ti s-a SUSPENDAT permisul, nu ti s-a ANULAT. Si nu, nu poti sa il iei mai devreme decat perioada suspendarii, iar dupa ce trece aceasta perioada te duci la politie cu buletinul si dovada care ti-a dat-o cand ti l-a confiscat, ti-l ridici, si pleci in treaba ta, nu e nevoie de niciun examen.

| mgtow a răspuns (pentru AlexValentinn):

Se poate, daca nu ma crezi suna tu la srpciv si vezi, a patit-o un coleg de-al meu in RO si a dat un examen sa i se dea permisul inapoi pentru ca a circulat pe timp de canicula, politia i-a retinut permisul si era obligat sa stea acasa o luna, a platit suma respectiva a dat un examen usor si a plecat in treaba lui

| Violleta2022 a răspuns:

Sa te pregatesti sa faci ce?
Ai facut un accident rutier cu victime si tu vrei permisul inapoi inainte de termen?
Ma indoiesc ca ti se va accepta asa ceva, odata ce cazul este probabil pe rol si nu se permite reducerea perioadei.

| Irinelp a răspuns:

Depinde pentru ce ți-a fost luat permisul.