| Girly97 a întrebat:

Se poate da in judecata o firma care a "angajat" o persoana, i-a cerut toate actele, i-a spus apoi dupa cateva zile ca sa stea linistita ca este bolnava de COVID contabila si cand se intoarce va face contractul, sa intrebe peste o luna de contract si salariu, sa i se spuna ca le va primi zilele urmatoare si apoi in seara respectiva sa primeasca mesaj ca nu mai pot colabora cu acea persoana fara sa specifice motivul?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand nu trebuia sa se prezinte la munca fara a avea un contract individual de munca incheiat.
In al doilea rand poate reclama la ITM si abia apoi sa dea in judecata firma, daca nu i se plateste perioada lucrata.
In al treilea rand nu va avea sanse la altceva, neavand CIM. De altfel firma poate afirma ca a fost perioada de proba, caz in care chiar CIM poate fi desfacut fara nici o motivare.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ioandelasat are dreptate in parte: imediat plangere la ITM.
In ceea ce priveste perioada de proba, firma nu o poate invoca, deoarece nu a incheiat contract de munca. Acesta se incheie cel mai tarziu in preziua inceperii lucrului.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

E urât ce au făcut. sad Poți vorbi cu un avocat, dar dacă apelezi la serviciile unui avocat, este foarte costisitor. Cât ai lucrat la firma lor?