Întrebare recomandată | Gamingx61 a întrebat:

Se poate face pasaport in alt judet decat cel de resedinta? Daca da, ce taxe se platesc si cat timp trebuie pasaportului sa fie facut?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, cu precizarea ca resedinta nu inseamna domiciliu ci flotant.
Conform L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.15.(1) Paşaportul simplu electronic se eliberează, la cerere, cetăţenilor români care îndeplinesc condiţiile prevăzute de prezenta lege şi nu se află în una dintre situaţiile de suspendare a dreptului de a călători în străinătate.
  (2) Cererile pentru eliberarea paşapoartelor simple electronice se depun personal de către solicitanţi, în ţară, la serviciile publice comunitare pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple în a căror rază de competenţă au domiciliul sau, după caz, reşedinţa, iar în străinătate, la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României.
  (3) În cazul în care solicitantul paşaportului simplu electronic nu se poate prezenta la serviciul public comunitar pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple de la domiciliu sau reşedinţă, cererile pentru eliberarea paşapoartelor simple electronice pot fi depuse la cel mai apropiat serviciu public comunitar pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple."

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate!

"DEPUNEREA CERERII PENTRU ELIBERAREA PAŞAPORTULUI SIMPLU ELECTRONIC.

Cererile pentru eliberarea paşapoartelor simple electronice se depun personal de către solicitanţi, în ţară, la serviciile publice comunitare pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple în a căror rază de competenţă au domiciliul sau, după caz, reşedinţa, iar în strainătate, la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României.

În cazul în care solicitantul paşaportului simplu electronic nu se poate prezenta la serviciul public comunitar pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple de la domiciliu sau reşedinţă, cererile pentru eliberarea paşapoartelor simple electronice pot fi depuse la cel mai apropiat serviciu public comunitar pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple." - SURSA :
http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexActe1.html

Toate cele bune.

| AdriAdrienutza a răspuns:

Da se poate face in orice al judet decat cel natal... taxe se platesc depinde pe cati ani il vrei.Plăteşti taxele de eliberare. Una de 32 de lei şi alta de 234 lei. În avizierul de informare scria că trebuie plătite la CEC şi la Trezorerie, dar de fapt e vorba doar de contul Trezoreriei, aşa că poţi merge la prima agenţie CEC ce-ţi iese în cale, le spui că vrei să plăteşti taxele de paşaport şi ştiu ei ce trebuie să facă şi câţi bani să-ţi ceară. Ţi se dau două chitanţe şi ai terminat cu plăţile.