| mariusalex2019 a întrebat:

Se poate face succesiunea pe cota care i se revine mamei? LA succesiune sunt 3 iar ceilalti 2 se fac disparuti cand aud ca trebuie sa plateasca.Pot plati doar cota care mi se revine mie iar ceilalti daca vor sa plateasca partea lor de cota?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca soliciti deschiderea procedurii succesorale atunci notarul public ii va cita si cred ca se vor prezenta.
Prezenti fiind pot da declaratii de renuntare la succesiune sau sa o accepte si, daca vor mostenire, vor plati si taxa.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, procedura succesorala se face cu toti mostenitorii, prezenti personal sau prin reprezentanti cu procura speciala.
Si cei care nu platesc nu vor primi certificatul de mostenitor, pana nu platesc notarului.

| mariusalex2019 explică (pentru Ioandelasal):

Eu ma refeream ii pot face sa fie prezenti sau daca nu au pretentii la mostenire pot semna cum ca renunta? Sau daca este sa fie prezenti la succesiune si fiecare sa isi plateasca taxa din mostenire?

| mariusalex2019 explică (pentru Ioandelasal):

Da-mi o idee ce pot sa fac ca vad ca se dau cotiti dupa pom

| Ioandelasal a răspuns (pentru mariusalex2019):

Daca soliciti deschiderea procedurii succesorale atunci notarul public ii va cita si cred ca se vor prezenta.
Prezenti fiind pot da declaratii de renuntare la succesiune sau sa o accepte si, daca vor mostenire, vor plati si taxa.