| Constantin276 a întrebat:

Se poate face succesiunea si in alta localitate decat cea in care se afla mostenirea?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procedura succesorala se poate face doar la un notar public din circumscriptia judecatoriei ultimului domiciliu al defunctului, indiferent unde se afla bunurile ce compun masa succesorala, conform L.36/1995, rep. in 2018, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.15.În îndeplinirea atribuţiilor ce îi revin, notarul public are competenţă generală, cu excepţiile prevăzute în situaţiile următoare:
a)procedura succesorală notarială este de competenţa notarului public din biroul notarial situat în circumscripţia teritorială a judecătoriei în care defunctul şi-a avut ultimul domiciliu;"