| SkivoRo000 a întrebat:

Se poate merge la magazin de ex cu declaratia pe telefon? Ca am citit undeva ca trebuie facuta pe telefon si imprimata altfel nu se poate

2 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Poti sa editezi declaratia direct din telefon aici:
https://formular.sts.ro/
Completezi, generezi pdf, descarci in telefon.
Pentru semnatura foloseste aplicatia "xodo".

| anonimg a răspuns:

Merge scrisă și de mână, dar merge și pe telefon.
Eu o descarc pe pc, o deschid cu Adobe readere (în format PDF). O completez și o și semnez tot cu Adobe reader. Am salvat și semnătura, astfel că oridecâte ori completez un formular, nu trebuie să mă chinui cu mouse-ul să semnez, ci doar trag de semnătură și o pun acolo unde trebuie.
Salvez formularul completat, și apoi mi-l trimit pe WhatsApp (mi-am adăugat propriul număr de telefon în contactele telefonice ca să pot să trimit mai ușor fișiere de pe telefon pe pc și invers).

Pentru semnarea declarației nu trebuie să îți faci cont pe Adobe. Sus de tot în programul Adobe reader există opțiunea de semnătură. Poți să îți faci mai multe semnături și să o salvezi pe ce-a care îți place.
Modelul declarației am descărcat de aici: https://stirioficiale.ro/informatii