| AdrianChelie a întrebat:

Se poate primi amenda pentru faptul ca o casa nu are fosa septica? Sau care sunt procedurile?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Normelor aprobate prin Ordinul MS nr.119/2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 34.Fosele septice vidanjabile prin care sunt îndepărtate apele uzate menajere şi fecaloid-menajere provenite de la locuinţele neracordate la un sistem de canalizare se amplasează la cel puţin 10 m faţă de cea mai apropiată locuinţă şi sursă de apă."
Conform HG 857/2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 14.Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 2.000 lei la 3.000 lei pentru persoanele fizice, respectiv cu amendă de la 3.000 lei la 5.000 lei pentru persoanele juridice următoarele fapte:
i) neîndepărtarea apelor uzate menajere provenite de la locuinţele neracordate la un sistem de canalizare prin vidanjarea foselor septice proiectate, executate, amplasate, exploatate şi întreţinute conform normelor în vigoare, precum şi deversarea lor în locuri neautorizate în acest scop."