| anonim_4396 a întrebat:

Se poate sa sa renunt la a mai avea medic de familie? Ma refer fara a ma inscrie la altul? Pentru ca pur si simplu nu doresc sa mai am un medic de familie. Si sa imi primesc fisa medicala. D.p.d.v. legal este posibil? Cum se procedeaza?
Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca vei avea probleme medicale, primul drum va trebui sa il faci la medicul de familie.
Gandeste-te!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și de ce ai vrea sa faci asta?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Am văzut discuția, dar nu mi se pare concludentă.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ințeleg că nu-ți dă nimeni fișa medicală in mânuță!

obs: Condiție pentru a beneficia de asistență medicală gratuită, retete compensate sau gratuite: să fii înscris la un medic de familie. (exceptăm urgențele)

Așa că stai unde ești că stai bine!

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Ba da...cand s-a pensionat medicul de familie vechi mi-a stat fisa medicala acasa vreo 2 luni pana m-am inscris la alt medic.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

A incălcat procedura legală. Dar i se rupea că deh... pensie!