| andrei28743 a întrebat:

Se poate vinde un imobil fără a fi nevoie sa mergi la notar? Am auzit de la cineva ca firma X a vândut la firma Y un apartament printr-un formular 360 sau ceva de genul. Ați auzit ceva legat de asta?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula vanzarea unui imobil este obligatoriu sa se faca prin act autentic, cel putin in Romania, altfel cumparatorul nu isi poate intabula dreptul de proprietate in Cartea funciara.
Sigur ca se mai poate transmite proprietatea si altfel, de ex. cumpararea unor imobile care se gasesc in procedura de executare silita si atunci este nevoie doar de actul de adjudecare intocmit de executorul judecatoresc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Nu se poate. Se poate face un precontract fara sa treci pe la notar. Actul final trebuie facut la notar. Citeste aici: http://bit.ly/2O0Zaly

| Bizon95 a răspuns:

Stiu ca o firma poate sa faca o procura, ORICUI pentru ORICE motiv doar din faptul ca ei au stampila (de ex. o firma mi-a facut procura sa ma duc la RDS si sa ridic stick-ul care gratuit pe abonamentul firmei promotia RDS de la momentul respectiv)

NU stiu daca asta se poate aplica la imobile... si, ma cam indoiesc!

insa in ORICE CAZ nu se aplica la persoane fizice, pentru ca NU au stampila

si btw, o stampila de firma nu o obtii de la firma de vandut stampile DECAT cu administratorul firmei (sau un imputernicit... de data asta la notar, ca inca nu ai stampila) si cu, CUI-ul firmei in original!

| Bizon95 a răspuns:

Completare la ce a scris Ioandelasal fara intabulare NU detii cu adevarat proprietatea, poate fi atacat actul de vanzare cumparare si peste 15 ani, patit asta cand intabularea abia a fost introdusa si nu auzise inca nimeni de ea si nici noataru' bata'l vina nu a zis nimic, nimic

| Yuoia a răspuns:

Nu. E nevoie de autentificarea notarului.

Ce este acel formular 360?!

| Holiday a răspuns (pentru Yuoia):

Exista si alte forme de dobandire ale unui imobil.

| Yuoia a răspuns (pentru Holiday):

Daca nu e furt, orice forma de dobandire (cumparare, donatie, mostenire) trebuie autentificata de notar.

| Holiday a răspuns (pentru Yuoia):

Mai termina cu prostiile. Exista si alte forme de dobandire ale imobilelor care nu presupun trecerea pe la notariat. Iti dau doar cateva exemple:
-Dobandirea la licitatie a unui imobil executat.
-Emiterea de catre autoritatile abilitate a unui titlu de proprietate
-Hotarare judecatoreasca

| Yuoia a răspuns (pentru Holiday):

Scumpete, daca nu te documentezi si nu stii legile, nu te certa cu nimeni.
Ce inseamna licitatie? Chiar daca ar fi cadou, nu cumparare, tot notarul o autentifica. Si pot sa o tin asa pana la sfarsitul veacului.

| Holiday a răspuns (pentru Yuoia):

"Ce inseamna licitatie? Chiar daca ar fi cadou, nu cumparare, tot notarul o autentifica. Si pot sa o tin asa pana la sfarsitul veacului."

Pot s-o tii cat vrei. Tot aceleasi tampenii sunt. Nu le face mai adevarate.
Vad ca a mai spus cineva mai sus exact ce iti spun si eu. Si nenea ala chiar e in domeniu. Dar lasand asta la o parte, ai participat la vreo licitatie, ai adjudecat tu personal macar un imobil asa?
De fapt uite si legea:
"https://www.legal-land.ro/......atarului/"

Daca ai dificultati de intelegere a ceea ce citesti, intreaba, nu te mai contrazice prosteste.