| veryo70 a întrebat:

Se poate vinde un teren, casa, apartament doar online? Fara sa ne prezentam personal la notar si fara sa facem procura?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate!
Vanzarea trebuie semnata de propietarul in persoana, sau de persoana imputernicita legal de propietar, cu Procura Notariala.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate in mod legal, vanzarea-cumpararea imobilelor (teren si constructii) se poate face doar prin act autentificat de un notar public si cu inscrierea transferului dreptului de proprietate in Cartea funciara.

| darrio2007 a răspuns:

Nu.

| sierra1 a răspuns:

Doar in filmele sf se poate

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te pregatesti sa dai o țeapă asa i? cum sa vinzi ceva fara acte la notar fara sa plătesti notarul, numai tu vrei sa cîstigi statul nu?

| Lukasssz a răspuns:

Nu

| TitoJacksana a răspuns:

Nu, trebuie sa vada omul care cumpara actele și pe cel care vinde ca sa stie ca nu e păcălit, trebuie legalizat totul

| veryo70 explică:

Multumesc de raspunsuri, românul se gandeste doar la tepe. Nu ma regăsesc printre oamenii care fac asta.O data ce avem semnatură electronică și totul se digitalizează, nu văd de ce nu ar fi o soluție de a semna documentele la distanță și să se facă plata cu, cardul sau transfer bancar! Sa se facă un portal al notarilor în care te poti conecta cu certificatul si aprola de la semnatura electronica si sa poti trimite documente catre notar si sa se poata semna si documentele finale sa fie trimise prin posta, curier, etc...