| Andrei7520152 a întrebat:

Se poate vota cu pasaportul in cazul in care cineva are buletinul expirat?

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu cred. Doar persoanele din străinătate : "
Potrivit BEC, persoanele aflate in strainatate pot exercita dreptul de vot la orice sectie de votare, in baza pasaportului simplu, a pasaportului de serviciu, a celui diplomatic sau a cartii de identitate. "

| Andrei7520152 explică:

Mersi dar as vrea sa stiu daca se poate vota cu pasaportul la noi in tara.

| Andrei7520152 explică:

In fine. se pare ca nu. "În ţară alegătorii cu drept de vot îşi pot exprima opţiunea electorală numai în baza cărţii de identitate, cărţii de identitate provizorie sau a buletinului de identitate. Cetăţenii români cu domiciliul în ţară nu pot vota la secţiile de votare din ţară pe baza paşaportului. "
http://www.maramedia.ro/......ste-pagina

| stpu a răspuns:

Doar daca ai pasaport diplomatic poti vota cu el pe teritoriul Romaniei. In rest ai nevoie de cartea de identitate/buletin.