| paulus11 a întrebat:

Se prelungeste valabilitatea permisului pe perioada starii de alerta? Pe perioada starii de urgenta, era valabil inca 90 de zile de la expirarea acestuia.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se prelungeste, conform art.4, alin.(5) din L.55/2020, citez:
"(5) Valabilitatea documentelor eliberate de instituţiile şi autorităţile publice, precum şi de entităţile private autorizate conform legii se menţine pe toată perioada stării de alertă, precum şi pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări."