| Meme10Memu a întrebat:

Se stie ca Alexandru Ioan Cuza a luptat pentru unitatea romanilor si pentru eliberarea romanilor de sub jugul strain. Insa putini stiu ca nationalismul nu este calea spre adevarata unitate a umanitatii, iar globalismul este o falsa unitate a lumii intregi. Iisus Cristos a adus in lume ideea ca oamenii de orice etnie si de orice culoare sunt primiti de Dumnezeu, Creatorul omului, cu conditia sa-L recunoasca pe Dumnezeu ca Suveran.

Ce credeti?

1 răspuns:
| vrednic a răspuns:

Nationalismul este raspunsul normal la tendinta statelor mari de acaparare si dominare economica si culturala si este benefic pentru natiunile mici pana la un punct (acela pana la care inseamna apararea suveranitatii si identitatii lor culturale fara insa a se ajunge la extremism sau terorism, lucru posibil in lumea democrata).
globalismul este de asemenea benefic tot pana la un punct (asigura schimburi economice, tehnologice, culturale, ..etc, ceea ce accelereaza progresul tuturor natiunilor, dar asta pana la punctul in care natiunile puternice incep sa dicteze au sa ingradeasca celor mici sa avanseze).
lucrurile la nivelul natiunilor se petrec similar cu ceea ce stim ca se petrece la nivelul indivizilor : fiinta umana incearca, as zice eu in mod determinat genetic, sa domine pe cei din jur, sa aiba un loc privilegiat in ierarhia comunitatii din care face parte, si asta este benefic (asigura competitie si prosperitate), dar pana la un punct, acela al incalcarii drepturilor fundamentale ale celorlalti.
dupa parerea mea credinta in dumnezeu este un lucru pur spiritual si intim, este o greseala sa i se faca propaganda, societatea trebuie sa aiba grija sa asigure un grad ridicat de educatie si de moralitate si atat, restul vine de la sine in mod deliberat.