| SirGilbert a întrebat:

Seara asta am mers pana la Unicarm sa cumpar muschi de porc.
Am rugat-o pe cea de la vitrina sa-mi toate aproximativ 600gr de muschi de porc.Mi-a luat bucata de muschi din vitrina,s-a indreptat catre masina de tocat si si-a inceput treaba.
Ea statea cu spatele la mine si n-am fost atent la ce face ea acolo, dar mi-am dat seama de ce ea statea cu spatele la mine.
Fierband carnea tocata am vazut cum ies deasupra apei bucati mici de plastic.
La o verificare mai amanuntita a carnii am obsrevat ca sunt si bucati de salam in muschiul de porc tocat.

Am reclamat vanzatoarea si cu o nesimtire iesita din comun mi s-a spus ca nu se poate asa ceva si ca am scapat eu ceva in carne.

I-am sunat pe mai marii lantului de magazine Unicarm si ei mi-au spus ca maine ma va un director al zonei sa discutam.

Intrebarile sunt urmatoare:
Ce ar putea discuta cu mine?
Indiferent ce mi-ar spune maine vreau sa-i reclam la OPC.Ce daune pot cere?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca vor sa rezolve amiabil problema, respectiv sa-ti restituie banii platiti pe carne.
Poti cere doar pretul platit si daunele nu ti le da OPC, acesta poate sa-i sanctioneze doar. Daca nu le dau din proprie initiativa le poti obtine doar prin judecata.

| SirGilbert explică (pentru Ioandelasal):

Daca ei dau din proprie initiativa si eu accept, ma pot baga la luare de mita si santaz.

| Ioandelasal a răspuns (pentru SirGilbert):

Fii serios, luarea de mita si santajul nu se pot aplica la aceasta situatie. Tu nu esti functionar si nu le-ai cerut o suma mare de bani ca sa nu-i reclami, deja spui ca i-ai reclamat.

| SirGilbert explică (pentru Ioandelasal):

Parerea mea este ca luarea si darea de mita si santajul sunt sanctionate indiferent daca sun functionar public sau nu.In fine, nu ma voi umili in fata lor acceptand diverse servicii de'ale lor.

| LoLiPoP101 a răspuns:

Normal e sa ii reclami... el s-ar putea sa incerce sa te abureasca... tu tine-te bine si nu te lasa pacalit, sunt niste hoti care ar face orice sa te fure la buzunar si daca tie frica de luare de mita si santaj, nu lua banii daca ti se ofera :*

| Tataran_Sebastian_1998 a răspuns:

Daune materiale si daune morale. Daca ai mancat sau ai dus acasa acel muschi o poti reclama cu mare incredere, cei de la Unicarm sunt sub orice critica, nu mai cumpara de acolo!
Si de intrebari te va intreba daca ai dovezi, daca ai vazut-o facand asta daca vrei sa depui o plangere la protectia consumatorului, detalii...

| SirGilbert explică (pentru Tataran_Sebastian_1998):

Deja sunt reclamati! Astept OPC-ul sa vina sa ia probe din carnea tocata.

| Tataran_Sebastian_1998 a răspuns (pentru SirGilbert):

Bine atunci! Dar ai gustat din acea carne? Sau ai dus-o acasa?

| SirGilbert explică (pentru Tataran_Sebastian_1998):

Nu,nu am gustat-i! Inca e in frigider, pastrata ca proba pentru o posibila viitoare judecata.

| Tataran_Sebastian_1998 a răspuns (pentru SirGilbert):

Aha,foarte bine ca ai pastrat-o pentru ca le poti arata dovada si vei avea sanse mai mari ca sa primesti mai multi bani ca despagubire.Si din banii de despagubire iti vei cumpara o bucata noua de carne dar nu mai cumpara de la Unicarm ca e jale de ei...

| SirGilbert explică (pentru Tataran_Sebastian_1998):

Chiar ca e jale!