| Girly97 a întrebat:

Simt ca drepturile nu imi sunt respectate. Vreau ca din septembrie cand voi fi clasa 12 sa primesc alocatia pe card. M-am interesat inainte de vacanta de vara de ce acte as avea nevoie dar secretara mi-a spus ca se ocupa doar de elevii care vor alocatia prin posta si ca sa primesc alocatia pe card trebuie sa merg nu stiu unde in Bucuresti. Am sunat acolo mai devreme si mi-au spus ca am nevoie doar de un extras de cont si ca nu trebuie sa vin la ei ci pot depune actele la secretariatul liceului. Sunt foarte confuza si suparata. Cui sa ma adresez pentru ca mi se incalca drepturile? Este dreptul meu de eleva majora sa aleg cum sa primesc alocatia, nu a altora!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, ca sa fii titularul unui cont bancar trebuie sa ai impliniti 18 ani.
Cand ai contul tau propriu, poti depune la secretariatul scolii o cerere pentru transferarea alocatiei in contul tau, la care anexezi un extras de cont, respectiv o copie de carte de identitate, toat cu numele tau.
De acolo, actele se vor transmite mai departe pentru a fi operate in evidente.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce drepturi ti se incalca fetita, ca aici nu vad nimic de aceste gen!
Nu folosii cuvinte mari, la acre nu le cunsoti intelesul!
Daca refuza sa-ti dea alocatia, da, atunci era clar incalcare de lege, dar asa... este doar o chestiune de timp, pana se va ocupa si de cazul tau.
Completeaza cererea de primire a alocatiei- pentru liceu, ataseaza copie dupa extrasul de cont bancar cu datele tale bancare, ataseaza si o copie dupa cartea de identitate (buletin) si du-te la secretariatul liceului unde le depui.
Vei primii un numar de inregsitrare pe care-i bine sa-l pastrezi, pentru ca il poti verifica intr-o luna, daca cererea ta a fost, ori nu procesata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eee hai sa nu exageram, nu ti se incalca niciun drept. Ti s ar incalca dreptul daca nu ai primi alocatie. Acum doar te lovesti de birocratie excesiva si atat

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Alocatia este un drept alocat parintilor pentru a sprijini acoperirea cheltuielilor de scolarizare a copiilor lor! Punct! tongue

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandrubrk a răspuns:

Ideea este sa mergi la o banca, una la alegere, si sa spui ca iti doresti ca banii din alocatie sa fie primiti pe un card, de la banca respectiva. O sa iti dea un contract si probabil o sa ai nevoie de vreo cerere de la secretariat. Iti spun din propria experienta. Anul trecut am fost a XII-a si asa am procedat. Succes!

| AlexuTPU a răspuns:

Salut. Asta am facut si eu ieri. Fii atenta.
Ai nevoie asa: copie de buletin, extras de cont (il obtii la o banca), si cererea completata pe care o primesti de la secretariatul scolii. Du-te la doamna respectiva si ii dai actele necesare. E obligata sa se ocupe ea mai in colo.