| Cozma_Marius_1997 a întrebat:

Sincer am o iubita de 13 ani si eu am 17. Am întreținut relații sexuale. Ziua mea este in 12 mai si a fetei in 13 mai, se mai pune regula cu 3 ani diferența? Si daca nu, as putea fi acuzat de corupere de minori? Cam cat as face puscarie in final? Va rog ajutati-ma cu seriozitate. Fata recunoaste ca a vrut ea sa aiba relatii sexuale cu mine dar cred ca inca ce zice ea nu prea conteaza, va rog ajutati-ma, pot fi acuzat grav daca suntem 2 minori?

Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Vad ca esti furibund si nu poti fii obiectiv, in cazul asta de ce mai raspunzi? Nu avea nevoie de parerile tale.
Atata timp cat nu se face plangere, nu va pati nimic. E irelevant ca si-a dat sau nu acordul, ca a vrut sau nu, ca a fost violata sau nu. Nu face plangere, omul e in siguranta. Si daca si ea a vrut, nu va face si nu va spune nimanui.

45 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai savarsit infractiunea de act sexual cu un minor, asa ca poti fi pedepsit penal, conform Codului penal, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi."
Este adevarat ca, fiind si tu minor, se va lua impotriva ta o masura educativa, de regula neprivativa de libertate, conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74. "
Si dupa tine, daca scazi 13 ani din 17 ani, fac numai 3 ani? Eu sunt sigur ca fac 4 ani.

| chuckmanson a răspuns (pentru Ioandelasal):

Are deja 17 ani, nu îl mai salvează vârsta!

| Ioandelasal a răspuns (pentru chuckmanson):

Gresesti, mai reciteste prevederile aplicabile minorului si esti minor pana implinesti 18 ani.

Bula
| Bula a răspuns:

Roaga-te, sa nu afle tatal fetei!
Te va castra, iar in puscarie tu vei fi fetita preferata.

| Cozma_Marius_1997 explică (pentru Bula):

Deci in concluzie is *** rau asa-i

| Emazio a răspuns:

Poate sa zica orice la 13 ani, ajungi la inchisoare. de la 15 ani poti sa faci legal sex cu ea.

| Emazio a răspuns:

Bai ce soarta nenorocita are fata aia, ca am citit acum toate intrebarile tale. Saraca de ea, tu esti un nenorocit care meriti toata bataia de la aia care te-au batut si toata inchisoarea. Practic ai profitat de un minor, si acum ne ceri noua sfaturi continuu cum sa o iei in custodie sa o fu.ti si mai mult. Daca o iubeai si iti pasa de ea nu te comportai asa. Mare animal esti, sper sa depuna plangere eventual ea sau parintii ei alcoolici.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca se pune diferenta, sunt 3 ani si 1 zi!
Nu are importanta ce recunoaste fata, ca ea este copilas mic, care nu are dreptul sa ia nici un fel de decizii, iar legal, tu intrii direct in puscaria juvenila, pentru seducere, corupere de minori si intretinerrea de raporturi sexuale cu un minor sub 15 ani.

Pedeapsa este puscarie intre 3 si 10 ani!
Pentru ca esti minor, intai te pun in puscaria juvenila cu delicventii mici, iar dupa implinirea varstei de 18 ani, te vor transfera in puscaria de adulti, unde ramai pana iti termini anii de inchisoare.

Legile sunt aici:
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-197-cpen

| aXy99 a răspuns:

Daca a fost de comun acord nu vad de ce iti faci atatea griji. Nu va spune nimanui si scapi.

| Plato a răspuns (pentru aXy99):

Habar nu ai ce vorbesti.
Doar de la 15 ani isi poate da acordul.
La 13 ani nu are dreptul de a fi de acord.
100% ajunge la puscarie, ca e un pedofil spurcat si nenoricit.
Ii doresc toate fisurile anale posibile.

| aXy99 a răspuns (pentru Plato):

Si ce puscarie visezi? E minor. Ce pedofil?! Are 17 ani, nu 30.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Dar dacă-și face grijile astea nu-i cam logic că deja a spus sau e șantajat?
oricum o să scape 99, 9% fără executarea pedepsei

| Plato a răspuns (pentru aXy99):

Parintii ei pot face plangere, nu neapărat ea!
De asemenea, Politia se poate autosesiza.

Si ce daca e minor? Uita.te cand e ziua lui. Pana se da sentinta, face 18 si il baga direct la penitenciar dw adulti.

Nu merita parerile mele, ca e un nenorocit, om nu poate fi numit. O fiinta fara scrupule.

| aXy99 a răspuns (pentru Plato):

Cum sa faca plangere daca nu stiu ca s-a intamplat? laughing
Cum sa se autosesize politistii? Explica-mi si mie, cum? Citesc in cafea ca X a intretinut relatii sexuale cu Y care avea 13 ani? laughing

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma gandeam ca daca e iubita lui nu are cine sa il santajeze si poate doar isi face griji aiurea. Dar ai dreptate, nu prea are ce patii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Pot să se și autosesizeze dacă ar exista o dovadă clară a existenței infracțiunii.
cum ar fi să fie însărcinată.
dar așa, nici nu știu sigur cum se probează infracțiunile astea, chiar în cazul unei plângeri, mai ales dacă e tardivă și 'victima' nu cooperează.

habotnicul de mai sus n-ar trebui luat în serios.

| aXy99 a răspuns (pentru Plato):

Vad ca esti furibund si nu poti fii obiectiv, in cazul asta de ce mai raspunzi? Nu avea nevoie de parerile tale.
Atata timp cat nu se face plangere, nu va pati nimic. E irelevant ca si-a dat sau nu acordul, ca a vrut sau nu, ca a fost violata sau nu. Nu face plangere, omul e in siguranta. Si daca si ea a vrut, nu va face si nu va spune nimanui.

| sofisis a răspuns:

La 12-13 ani ea nu are dreptul sa vrea sa faca sex. E irelevant ce zice ea. Doamne...voi chiar nu sunteti normali la cap? Ce draq nu le lasati sa isi traiasca copilaria? Mureai inca vreo 2-3 ani fara **** ei? Penibil. Numai barbat nu esti

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sofisis):

Ete fis, nu are dreptul. Unele sunt mai mature la 13 ani ca altele la 30. Problema nu se pune asa. Amuzant e ca el la 17 ani vine cu declaratii de-astea in spatiul public... si nu e doar el in cazul asta.

| sofisis a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu are dreptul. Legal. Nu ii este recunoscut acordul. Ce maturitate are una care nu are nici buletin. O compari pe una de 13 ani cu una ca mine? Serios? Am trait de doua ori si putin viata ei. Ce naiba e cu tine?

| Cozma_Marius_1997 explică (pentru sofisis):

Ok am inteles ma criticați toti noi ne iubim de mici am crescut impreuna in final ne-am indragostit daca vreti sa imi rasp la intrebare nu sa ma vofbiti

| sofisis a răspuns (pentru Cozma_Marius_1997):

Normal ca te critic. Cum poti sa iubesti un copil? Sau ok, puteai sa fii prietenul ei dar era musai sa faci sex cu ea?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sofisis):

Am zis ca UNELE. De exemplu am o verisoara care are vreo 45 de ani, are si un copil de vreo 10, dar sunt copii de 13-14 ani care au habar mult mai bine ca ea pe ce lume se afla.

| sofisis a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Hai ma Gabi... macar principial trebuie sa recunosti ca una la 13 ani nu e ok sa faca sex.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sofisis):

Desigur, principial sunt intru totul de acord. Stii care e problema? Iei copilu' si bagi zahar si hormoni din alimentatie in el de e in plina pubertate de la 11 ani, iar la 13 daca arunci niste machiaj pe el, la cum e dezvoltat fizic, zici ca are 20 fluierind. Lasind contextul asta deoparte, nu e deloc ok la 13 ani. Nici la 15, nici la 16, dar... uite cum sintem asaltati cu sex din toate partile. Uite ce modele are noua generatie. Uite cum se imbraca. Uite cum ii ignora parintii si ii lasa sa se educe la coltul blocului si pe net.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

PAi asta se inatmpla in ROmania ca suntem un popor 80% format din oameni prosti, dar asta nu este o scuza.

| Emazio a răspuns (pentru sofisis):

E un baiat in calduri, barbat clar nu e...

| Emazio a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Din ce vizuina ai iesit bai fred flinstone?
bine ca nu ai zis ca la 10 ani una le are cu viata mai bine decat una la varsta a treia... ce sfaturi de santierist dai bai nene...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bogdan70001):

Corect. Nu am zis-o ca pe o scuza, ci ca pe o constatare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Emazio):

Mai citeste de 20 de ori ce am scris inainte de a sari ca santieristul la bere.

| supadeceapa a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

''Unele sunt mai mature la 13 ani ca altele la 30. ''
Nu există așa ceva. Oricât de matură e pentru vârsta ei. Maturitatea se contruiește pe experiență de viață și altfel percepi un lucru care ți se întâmplă la 13 ani, altfel percepi același lucru care ți se întâmplă la 20. La 13 ani încă ești în formare, până la 25-30 nici nu ai creierul complet dezvoltat. Comparația e aberantă. Femeia de 30 poate fi imatură ca una de 13, în special dacă are vreun retard, dar invers? Fii serios laughing.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru supadeceapa):

Experienta inseamna sa intelegi ceva din viata. Uite cum voteaza romulanii de 30 de ani incoace. Femeile de 30 de multe ori sunt mai cu capul ca fetele de 13-15 sau babele de 90. Vezi olivia stir si followingul ei...

| supadeceapa a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Olivia Steer e bolnavă.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru supadeceapa):

Sint HOARDE ca ea. Vezi pe Facebook si nu numai. Sustinatoare ale cpf, bor-iste infocate, mame singure - nu am nici o problema cu asta, le stimez pe cele care pot creste un copil singure si se descurca - numa' bune de dus la nebuni care mai zapacesc si un copil, si tot inainte.

| Plato a răspuns:

7 ani, Doamne ajuta.
Acolo ti-e locul, mizerabilule, ca ai răpit o copilarie.
Sa vezi cum ajungi tu acolo fetiță, pregateste vaselina, ca-ti inrosesc aia fundicul.
Ființă nenorocită...

| Emazio a răspuns (pentru Plato):

Incalziti ceaunul, Plato se pune la oparit pedofili laughing))

| Raven a răspuns:

Tu ai mai pus întrebări în care aveai când 17, când 18, când 19, în timp ce ea avea când 13, când 14. Când era vorba de tine, când de fratele tău. Nu vă puteți hotărî ce vârstă aveți? Ai mai pus întrebări înainte s-o faci (dacă nu mințeai și atunci) și ți s-a spus clar să n-o faci că poți fi acuzat și condamnat. Văd că n-ai niciun regret doar ți-e frică de pușcărie și vrei să afli exact cât primești. Ce să zic, sper să primești maximul posibil!

| chuckmanson a răspuns:

Ești cam pedofiluț frate!

| Sekim a răspuns:

Salut
Am o prietena la 15 ani are copil de 1 an ce sa mai laughing Nu e ok. macar daca avea 15 ani ca de atunci e legal. asa ca. cine te vrea te cauta. mai exact politia

| LupusDei1993 a răspuns:

Peste o luna daca o tii tot asa o sa ajungi sa scapi sapunul la inchisoare.

| pagliaci a răspuns:

Speram ca pe viata.

| orailibrail a răspuns:

Sper sa te reclame la politie parintii fetei!

Locul tau este la INCHISOARE!

| Iuli122122 a răspuns:

Eu nu am venit sa te critic dar ce iubire e aia la 13 ani? Eu nu cred ca numai tu ai vina, teoretic practic *** a cautat si ea... Ca asa-s fetele din ziua de azi, te provoaca si dupa. voi trageti consecintele, cred ca ar fi mai bine sa:
a) ori spui unui adult de incredere treaba asta
b) ori pedeapsa va fi mai mare daca apuca sa spuna ea

De obicei se ajunge la punctul b unde tu te rogi de instanta si iti spui nevinovatia, iar judecatorului nu-i pasa vazandu-te ca pe un corupt iar ea scapand c aprin minune pentru ca e „fata" si ele pot „minte". Mdeah asta se intampla in capul meu... posibils a fie si in realiate, nu mai bine vezi tu codul penal in amanunt? Sau mai bine mergi al un „avocat" happy as alege prima varianta. Eu personal as inventa o masina a timpului pentru a da timpul inapoi, dar cum nu se poate, mergi si te roaga baiete la Dumnz, poate te scapa El.

| Zas a răspuns:

Nu poti spune ca va iubiti bai cretinule la 13 ani, sper sa infunzi puscaria si tu si toti imbecilii ca tine.

| Cozma_Marius_1997 explică:

Deci in concluzie is *** rau

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cozma_Marius_1997):

Doar daca fata sau parintii fac plangere penala.