| anonim_4396 a întrebat:

Sloganul PMP pentru alegerile parlamentare este "Daca doresti ca Republica Moldova sa se uneasca cu România, voteaza PMP".

Ce parere aveti de acest lucru? Este posibil in mod real? Iar daca este, e bun la ceva?

24 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

PMP este condus de un fost turnator la securitatea comunista! Deci cum a mintit ca el n-a fost turnator si in final s-a dovedit ca afost, tot asa minte si cu Moldova. Atata timp cat Rusia este o mare putere alea-s minciuni electorale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Romania nu poate sustine porcoiul ala de coruptie asa ca nu ar fi bun la nimic. Oricum moldovenii nu vor asa ceva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e posibil în mod real, că ei nu prea vor. Au mai gustat o dată administrație de la Bucale și cam știu cum e.
Înafară de orgolii, pe noi ne-ar întoarce economic cu 50 de ani înapoi, și am beneficia de o mulțime de ruși, motiv să ne poată ocupa rușii mai ușor la o adică. Deci nu prea bun la ceva.

| Freya1 a răspuns:

Eu nu am treaba daca se unesc sau nu.Dar sunt multi ce vor chestia asta si atunci probabil pe asta mizează partidul respectiv.

| Holiday a răspuns:

Pe termen lung, e treaba buna. O piata mai mare de desfacere este mai interesanta pentru toata lumea.
Pe termen scurt e o catastrofa. Daca la noi vi se pare coruptia, nesimtirea si sararacia mare, la ei e de doua ori mai rau. Romania nu are resurse pentru a sustine aducerea Moldovei la nivelul Romaniei, iar combinatia asta va aduce doar probleme.
Intai Moldova ar trebui sa-si rezolve singura niste probleme, sa schimbe mentalitati si sa nu-i mai sufle in fund lui Putin.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Foarte corect. România nu este nici ea prea dezvoltata, dar pe lânga Moldova e lux. Iar noi chiar si asa avem amenintari de la UE constant si presiuni, suntem in urma fata de ceilalti din UE. Astfel ca unirea cu Moldova ar fi dezastroasa pentru noi, pentru ei ar fi buna, asta daca nu le-o arde Putin. Totusi lucrurile par sa se miste in directia buna, daca nu ma insel recent a castigat alegerile prezidentiala o doamna ce este pro-europa, incheind mandatul pro-rusului Igor Dodon. Poate se schimba mentalitatea basarabenilor si peste, eu stiu, 20-30 de ani vor fi suficient de dezvoltati sa merite o astfel de unire.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Totusi lucrurile par sa se miste in directia buna, daca nu ma insel recent a castigat alegerile prezidentiala o doamna ce este pro-europa, incheind mandatul pro-rusului Igor Dodon."

Am dubii ca moldovenii ar fi foarte diferiti de romani, iar romanii in 2000 l-au votat din nou pe...Iliescu...no comment. Nu m-ar mira ca si astia s-o ia inapoi.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Da.

| Werrich a răspuns:

Sondajele arata ca majoritatea românilor vor reunirea. Din păcate un mic procent din moldoveni vor unirea, din cauza propagandei rusești. Rusia are Armata 14 in Transnistria.

| Holiday a răspuns (pentru Werrich):

"Sondajele arata ca majoritatea românilor vor reunirea."

Da, dubios, de ce ai vrea acum asa ceva?!

| zilog a răspuns (pentru Holiday):

Sunt mult mai socialiști de cât democrații pentru că dau locuri de muncă mâncare oamenilor, medicamente fără să îi streseze cu asigurări medicale.
ce găsești rău la comunismul comunism nu la cel terfelit de oameni si de uscături?
că nu poți să vorbești
Dar în românia în câți ani îti cumperi o casa un apartament?
In românia daca nu ai bani de dentist ce faci?
in românia dacă ajungi să stai pe strazi si esti inginer ce faci iti da cineva tot ce iti trebuie sa ai cum sa te duci măcar 1 lună la muncă să îti iei primul salariu
sa ai cum sa iti platesti o chirie?
in comunism nu exita oameni care post si stiu sa faca lucruri cu mana lor si sa ofere ceva societatii care sa fie lasati sa stea pe strada.

mie imi place democrația dar MĂ ENERVEAZĂ APATIA URBANĂ

în democrație dacă un om este injungiat pe stradă nimeni nu dă telefon la salvare de pe telefonul lui ci se uită ca la circ și așteaptă ca alții să sune la salvare!

mi-s-a întâmplat.de multe ori să văd accidente în care nici eu nu aveam curajul să sun la salvare ca să nu mă treacă cumva intr-o listă neagră și în momentul în care aș fi sunat pentru o problemă a mea
să aibă boală ciudă pe mine
să mă aflu într-o listă neagră
si șă nu mai vină salvarea pentru că eu am sunat de mai multe ori chiar fondat la salvare
oamenii sunt speriați si nu au incredere in poliție
dacă știu că vecinul lor a omorât pe cineva nu au curaj să sune la poliție să îl toarne pentru că televiziunile le arată cum polițiști au sunat pe urmă infractorii și le-au spus cine i-a trunat

oamenii sunt speriați să nu fie chemați pe la tribunale in cazul in care se intâmplă să fie MARTORI la o crimă

și preferă să se uite în altă parte
si chiar dacă au văzut ce sa întâmplat în momentul în care vine poliția le este frică să le spună polițiștilor ce s-a întâmplat. pentru ca să nu le piarda zile din viață să fie chemați pe la tribunale
si apoi dacă infractorul are mulți bani să devină din martori chiar ei acuzați

| Werrich a răspuns (pentru Holiday):

Sa ne amintim ca si printre germanii estici existau intrebari dar s-au reunit pana la urma.

| Holiday a răspuns (pentru Werrich):

Doar ca RFG avea capacitatea financiara, economica administrativa si politica de a ridica si organiza RDG in timp relativ scurt. Pe cand Romania nu are niciuna dintre astea.

| Yuoia a răspuns:

Am stat de vorba cu multi basarabeni (ca sa nu fie confuzie cu moldovenii nostri!). Unii veniti in concediu, altii studenti aici. Cert este ca toti spun ca nu vor unirea cu Romania. Cand spun acolo acasa ca vor unirea, o spun in fata televiziunilor, ca e de bonton. In realitate, lor le convine sa primeasca ajutoare, sustinere, si de la Romania si de la Rusia. Exact asa mi-au spus toti.

| anonim_4396 explică (pentru Yuoia):

Interesant. Sincer mi se pare destul de contraintuitiv, Romania fiind tara mai dezvoltata din aceasta ecuatie. Adica pe noi ne-ar trage in jos dar pe ei noi i-am trage in sus. Dar na, asa e cand esti sub influenta Mamei Rusii si te complaci in mediocritate.

| Yuoia a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus eu ca Romania este mai dezvoltata decat R. Moldova?

| anonim_4396 explică (pentru Yuoia):

Nu, eu am spus. Si asa e happy

| zilog a răspuns:

Nu o să se unescă prea curând Moldova cu România pentru că sunt interese mari la mijloc
de exemplu acum exista 1000 de parlamentari in Romania si vreo 600 in republica moldova
acum exista senatori in Romania si in moldova

acum exista consilieri in Romania si in moldova
acum exista peresedinte in Romania si in moldova

acum exita coruptii nostri si baronii nostri
si ei au coruptii lor si baronii lor

daca ei se unesc o sa se duca controalele de la noi si pe la ei si asta o sa ii deranjeze la afacerile lor

plus ca moldova au o tar a in tara adica trasnistria
CE SE ÎNTÂMPLĂ CU TRASNISTRIA!?
DEVINE ȚĂRĂ INDEPENDENTĂ?
o ia românia cu toate problemele aferete

asa ca nu ma astept sa se vrea pre repede sa se unesca
PLUS CA MOLDOVENII MUNCESC MULT PREA IEFTIN

O SA SE AJUNGA IAR LA SALARII DE 100 EURO / LUNA IN ROMANIA

PT CA UN MOLDOVEAN POATE TRAI BINE CU 100 EURO / LUNA

| SingleForOne a răspuns:

Dacă ar fi sub umbrela democratică, ar fi bine.
Dacă ar fi sub blocul comunist, atunci n-ar fi bine.
Dacă conspirațiile sunt adevărate, aplicând această noua ordine mondială, fie democratică, fie comunistă (fascistă, nazistă, sau care ar mai fi), atunci i-ar nu-i bine.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru SingleForOne):

Ce are sula cu prefectura?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Voteaza aur

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Minciuna

| Rovana17 a răspuns:

Niciodată nu cred că se vor uni, pentru Romania ar însemna un mare dezechilibru

| Teo0011 a răspuns:

Minciuni ieftine si de prost gust... dupa parerea mea, unirea Romaniei cu Moldova va ramane doar un vis umed si atat.