| AndreeaElena a întrebat:

Socialism sau Liberalism? Stanga sau Dreapta? Care e diferenta intre acestea? Ca m-a intrebat cineva: esti de stanga sau de dreapta?laughingsi nu stiam ce sa zic.stiu ca tine de orientarea politica, dar nu stiu exact care sunt caracteristicile fiecaruia.

Răspuns Câştigător
| 19mm91 a răspuns:

Raspunsul e un pic mai complicat. In general stanga se bazeaza pe principii ce pun omul in prim plan, iar dreapta, capitalul. E gresit sa spui ca una e corecta si cealalta nu, pentru toata lumea. Poti sa alegi tu in functie de optiunile tale in diferite probleme. Spre exemplu: dreptul la invatamantul gratuit este o decizie de stanga. Duce la egalitatea de sanse a copiilor. Ea este implementata in toate statele democratice dupa ani de dezbateri si revolutii. Alt exemplu e dreptul la mostenire. Este o idee de dreapta. Stanga considera ca duce la inegalitati (un om ce primeste o mostenire poate trai din ea bine-mersi iar altul care s-a nascut cu parinti saraci are alte sanse).
Stanga isi are radacinile in modernitate, incepand cu Revolutia Franceza ("liberté, égalité, fraternité"). Dreapta e un pic mai veche, sa zicem ca poti spune ca de cand au existat banii, a existat si dreapta.
Exista multe feluri de liberalism si socialism. Ele pot fi si combinate, cum este cazul in multe partide considerate de stanga in lume (Partidul Democrat din USA, Partidul Laburist din UK etc.). In cazul acesta, politicile economice sunt strans legate de Drepturile Omului. In felul acesta au fost conduse in ultimele decenii tarile din nordul Europei.
Liberalismul, e tocmai conceptia ca omul e liber. Daca spui ca omul trebuie sa fie liber in sensul ca sa poata face ce vrea atata timp cat nu incalca liberatatea celuilalt (sa calatoreasca unde vrea, sa aleaga in ceea ce crede, sa nu fie fortat sa faca religia in scoala, sa se casatoreasca cu cine vrea etc.) e liberalism mai de stanga. Daca, in schimb intelegi prin liberalism, liberatatea omului sa faca bani din ce vrea (free market) e mai de dreapta. O distinctie mai bine delimitata e intre liberalism si conservatorism. Dar si aici pot fi combinate. Liberalismul cu piata libera (considerat si capitalism) este mai conservator (vrea sa pastreze valorile de pana acum). Amandoua pot fi si de stanga si de dreapta. Apropo, a nu se confunda capitalismul cu democratia. Capitalismul e o conceptie ce poate fi inclusa in ideea de democratie. Sau nu.
O alta distinctie este intre democratie si autoritarism. Again, amandoua pot fi si de stanga si de dreapta.
Mai exista si alte directii care sunt totusi tangente cu notiunile anterioare. Spre exemplu, nationalismul este o trasatura in general de dreapta, dar poate fi asociata si cu stanga de unii oameni (eu consider ca stanga nationalista nu mai e stanga - o trasatura a ei fiind tocmai egalitatea dintre oameni indiferent de locul unde te-ai nascut). Crestin-democratia este alt exemplu. Poate duce la lucruri foarte bune (vezi dezvoltarea Germaniei) sau rele cand se considera ca singura religie corecta e crestinismul (fals, cand este vorba de toti oamenii). Unele valori crestine sunt de stanga (ajutati aproapele, etc) altele de dreapta (mai ales cele ortodoxe - drepta credinta).
OMG, cat am scris. Hope it helpsbig grin
aa. si apropo, numai tu poti decide cum e bine, deci verifica mai multe surse pentru info, ti-am zis si eu ce stiu.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti citi pe ro.wikipedia.org, aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Socialism si aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Liberalism. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Aha... şi dacă-s de centru, ce-are?

| PhaseMorphXR a răspuns:

Cea mai mare tampenie este sa crezi ca trebuie sa alegi dintre astea 2... "Nu sunt nici una nici alta, ce te face sa crezi ca astea ar fi singurele optiuni?"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta consta doar in care doctrina se minte mai mult caci nu o sa fie decit exact aceeasi treaba dar cu alta denumire.Astia sintem si deci cu astia defilam si oriunde ne-am duce cu acelasi cur, aceleasi oua le facem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Konjeriket, inseamna ca o primesti exact in centru, nici mai la deal nici mai la vale.