| AmxMod a întrebat:

Spre sfarsit de vara 2015, am fost cu mai multi prieteni la baie la Mures, am fost cu Cosmin, Mihai, Luci, Alex, Cristi si eu. Eu cu Luci eram cei mai buni prieteni.
Luci a vrut sa fure telefonul lui Mihai un s3 neo si l-a luat si l-a tipat acolo in iarba, si mi-a zis si mie si am zis ok, eu nu zic nimic si pe cand sa merem acasa Mihai nu mai avea telefonul, ne-a cautat pe fiecare si nu l-a gasit.
Am mers cu Mihai acasa, le-a zis la parinti si am mers cu taicaso la politie, acolo ne-a scris pe fiecare pe foaie si ne-a intrebat pe toti ca nu l-am luat noi si am zis ca nu, Mihai il banuia pe Cristi ca el a mai furat, in fine.
La politie ne-a zis ca sa venim in urmatoare zi sa dam declaratie si sa merem cu parintii, de frica, ca trebuie sa merem cu parintii la poltie, eu cu Luci seara am mers cu astia sa facem iar baie si Luci a zis sa cautam telefonul si l-am cautat toti si l-am gasit eu pentru ca stiam unde l-a ascuns si am dus telefonul la Mihai acasa, si nu a mai trebuit sa mergem la politie.
Eu i-am spus la unu Mada faza cu telefonul si intr-un timp m-am certat foarte rau cu Mada si Mada i-a zis lui Mihai de telefon si Mihai a aflat, eu i-am zis ca a fost Luci, Luci baga vina pe mine, si tot asa...si se pare ca Mihai il crede pe Luci.
Si m-am intalnit cu taicaso lui Mihai intr-o zi si a zis ca cand vine Luci din Italia vom merge la politie ca sa vada cine a luat telefonul si am zis ok, n-am nimic impotriva.
Mihai a zis ca are si martori pe Alex si pe Mada, sunt speriat ce putem pati daca merge la politie? sau ce pot pati?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta lui Luci constituie infractiunea de furt, conform Codului penal, citez:
"ART.228. Furtul
  (1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără  consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Deoarece telefonul a fost inapoiat fapta nu se va pedepsi penal.

| AmxMod explică (pentru Ioandelasal):

Daca fapta nu se va pedespsi penal... cum o sa se pedepseasca? sau ce ne face?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AmxMod):

Ce varsta aveti, tu si Luci?

| AmxMod explică (pentru Ioandelasal):

Eu am 19 ani si luci 17 ani

| Ioandelasal a răspuns (pentru AmxMod):

Fiind minora se pate lua impotriva lui Luci, daca se face plangere penala, doar o masura educativa neprivativa de libertate, conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică."
Parerea mea este ca nu se va face plangere penala.

| AmxMod explică (pentru Ioandelasal):

Daca nu se va face plangere penala, atunci ce plangere va fi? si eu ce pot pati mai exact? am citit ce mi-ai dat cu minorii si nu prea am inteles

| Ioandelasal a răspuns (pentru AmxMod):

Nu vad sa fie vreo plangere si prevederile privind minorii, pe care ti le-am citat, s-ar aplica lui Luci. Chiar in caz de plangere penala ar putea sa fie luata impotriva ei doar o masura educativa neprivativa de libertate.

| AmxMod explică (pentru Ioandelasal):

Salut, crezi cami poti da, un id de mess, sau un facebook sa te mai intreb?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AmxMod):

Nu am conturi pe Messenger si Facebook. Poti sa-mi scrii pe privat.

| JohnnyBi a răspuns:

Sa inveti limba romana ca ma dor ochii citind porcaria asta

| minrest a răspuns:

Ma mir ca te consideri nevinovat. Ai fost complice la un furt. Se intampla des ca unul din complici sa treaca drept vinovatul principal, nu trebuie sa te mire asta. Nu mai fura, si nu mai ai probleme.

| cristimihailov a răspuns:

Lasand la o parte faptul ca limba romana zici ca e vorbita de unul pana in clasa a saptea, nu sunt motive de ingrijorare pentru simplul fapt ca nu exista furtul. Telefonul a fost inapoiat proprietarului de drept. Restul sunt detalii.

In plus schimba-ti naiba prietenii aia. Daca vrei sa pornesti in viata, o poti face murdar de k.cat sau curat.

Si apuca-te de carte ca e grav rau. Pe bune.

| AmxMod explică (pentru cristimihailov):

Dar unde am gresit ocosule?

| Silvianus a răspuns:

Sunt sigur, ca politia nu are alte treburi decat sa vada care din copii a gasit telefonul furat de un alt copillaughing

| minrest a răspuns (pentru Silvianus):

E vorba de cine l-a furat, nu de cine l-a gasit.

| Silvianus a răspuns (pentru minrest):

Nu intereseaza pe nimeni.

| Octavianstoy a răspuns:

Daca ai argumente clare ca nu tu l-ai furat nu patesti nimic