| anonim_4396 a întrebat:

Starea de urgenta cu toate masurile ei draconice ar fi trebuit constitutional sa fie acceptata in 5 zile de catre parlament(art 93) De ce nu am auzit nimic despre asta?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Decretul Presedintelui nr.195/2020, privind instituirea starii de urgenta, a fost aprobat de catre Parlament in data de prin Hotararea nr.3/19.03.2020, citez:
"HOTĂRÂRE nr. 3 din 19 martie 2020
pentru încuviinţarea măsurii adoptate de Preşedintele României privind instituirea stării de urgenţă pe întreg teritoriul României
EMITENT: Parlamentul
PUBLICAT ÎN: Monitorul Oficial nr. 224 din 19 martie 2020
Data intrării în vigoare: 19 Martie 2020
  În temeiul prevederilor art. 93 alin. (1) din Constituţia României, republicată, observând prevederile art. 13 pct. 16, art. 73 şi 74 din Regulamentul activităţilor comune ale Camerei Deputaţilor şi Senatului, aprobat prin Hotărârea Parlamentului României nr. 4/1992, republicat, cu completările ulterioare,
  ţinând cont de prevederile art. 34 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 1/1999 privind regimul stării de asediu şi regimul stării de urgenţă, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 453/2004, cu modificările şi completările ulterioare,
  Parlamentul României adoptă prezenta hotărâre.
  ARTICOL UNIC
  Se încuviinţează starea de urgenţă pe întreg teritoriul României, pe o durată de 30 de zile, de la data de 16 martie 2020, ca măsură excepţională adoptată de Preşedintele României, domnul Klaus-Werner Iohannis, prin Decretul nr. 195/2020 privind instituirea stării de urgenţă pe teritoriul României, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 212 din 16 martie 2020.
  Această hotărâre a fost adoptată de Camera Deputaţilor şi de Senat în şedinţa comună din 19 martie 2020, cu respectarea prevederilor art. 76 alin. (2) din Constituţia României, republicată.
          PREŞEDINTELE CAMEREI DEPUTAŢILOR
          ION-MARCEL CIOLACU
          p. PREŞEDINTELE SENATULUI,
          TITUS CORLĂŢEAN
  Bucureşti, 19 martie 2020.
  Nr. 3."
N-ai auzit nimic fiindca nu te-a interesat.

| blackno1 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am avut motivele proprii sa cred asta in conditiile in care e rar ca un decret sa fie normativ si mi s-a spus ca e ceva in neregula cu votul parlamentului. M am gandit ca problema era mai mult de o sedinta ulterioara. Am cautat dar nu am gasit o confirmare ca a fost un vot. Deci nu e ca nu m-am interesat. Chiar m-am interesat tati

| Ioandelasal a răspuns (pentru blackno1):

In conditii normale Decretul Presedintelui este doar individual, nu este cazul in stare de asediu sau stare de urgenta, potrivit OUG 1/1999.
Si Parlamentul a votat online si votul a fost unanim, poti vedea si aici:
https://www.agerpres.ro/......ta--469751
De altfel hotararea Parlamentului a fost publicata in mai multe locuri pe internet si a fost intens mediatizata la TV si radio.

suntserios
| suntserios a răspuns:

A fost votata de parlament. Nu era greu sa cauti.

| RoCkKiD a răspuns:

Cum am mai zis de 5 ori azi, docuemtnati-va iainte de a pune intrebari.

https://www.hotnews.ro/......rgenta.htm

| Justme32 a răspuns:

O întrebare mai bună e cât are voie o ţară să prelungească starea de urgență având în vedere că nu are loc nici un război armat și nici aerul nu e otrăvit, dar ca să-ți răspund, ceva ce nu este întrebat sau cercetat e mai bine să nu fie comunicat