| sabin89 a întrebat:

Stau de vorbă cu niște oameni în vârstă, care îl regretă pe Ceaușescu și care tot vorbesc de gestul eroic al acestuia din anul 1968 când ar fi refuzat să se alăture statelor Pactului de la Varșovia cu ocazia invadării Cehoslovaciei.
Eu știu că Ceaușescu nici nu fusese informat despre intențiile Moscovei. Și atunci, dacă nu a fost invitat, nu se poate spune că a refuzat. Nu?
Voi cum știți că a fost?

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In august 1968 eram militar in termen la Iasi, comandant de pluton de aruncatoare.
Din ce ne-au spus atunci rezulta ca NC stia de invadare, fusese invitat dar a refuzat. invocand neamestecul in treburile interne, independenta si suveranitatea fiecarui stat, etc.
Pentru explicarea refuzului trebuie sa se tina seama de o serie de elemente: dezghetul partial, inceput prin 1963-1964 era la apogeu, Romania incepuse o serie de afaceri cu tarile occidentale, voia sa fie recunoscut ca un om al pacii, isi declama independenta fata de URSS si se bizuia pe sprijinul adversarilor acesteia, in principal SUA si inclusiv a Chinei, etc.

| sabin89 explică (pentru Ioandelasal):

Sorin Roșca Stănescu scria undeva că N.C. nu fusese informat asupra intențiilor Moscovei. Dacă minte el, mint și eu. happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru sabin89):

Eu ti-am spus ce ni s-a spus atunci, nu am afirmat ca este adevarat.
Nu stiu care este adevarul.

| darrio2007 a răspuns:

De ce crezi ca nu stia?
La vremea respectiva Securitatea era foarte bine informată.
Nu a vrut sa participe. Si era sa fim si noi invadati de tarile Tratatului de la Varsovia daca Ceausescu nu avea legaturi puternice cu Occidentul. Mai ales cu SUA:.

| sabin89 explică (pentru darrio2007):

Chiar dacă Securitatea știa ceva, el personal (sau guvernul român) nu fusese invitat, așa cum fuseseră ceilalți din cadrul Pactului. Deci nu putea să participe ne invitat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Informat, neinformat nu știu cum a fost. Însă pozitia lui împotriva invadarii a fost cumva o demonstrație a puterii lui în fața poporului român. A vrut să fie văzut ca acel conducător care s-a opus lui Stalin, desi Stalin era modelul lui în viața. Treaba asta a prins la romanii anilor '60 care păreau că îi urăsc din suflet pe rusi dar nu vedeau că sunt sub piciorul lor zi de zi.

| suntserios a răspuns (pentru suntserios):

*Care s-a opus URSS ului voiam sa scriu, nu lui Stalin.

| sabin89 explică (pentru suntserios):

Am văzut pe Youtube discursul lui de condamnare a invaziei. Omul se dezlănțuise. A fost și ăsta un act de curaj, totuși, să-ți pui ditamai URSS-ul în cap.

| suntserios a răspuns (pentru sabin89):

Era acoperit de Occident. URSS nu era capabil de un noi război, nimeni nu cred că era. Așa că a fost șansa lui sa "strălucească" nu cred că a fost curaj, a fost oportunist.

| Drimmero a răspuns:

Pe mine ma amuza si in ziua de azi retorica lui ceasca cand i-a amenintat pe aia de la urss ca foloseste nuclearele daca nu vor lasa Cehoslovacia in pace, care bombe nucleare ca eram vai de mamicuta noastra, asta ca sa vedeti ce cancer a fost comunismul, plin de minciuni si fantezii. Rusia de azi nu e departe de URSS, deci pe acelasi principiu de intimidare merge si acum, dar pe burta goala, sunt ultimii fomisti, asta ca o paranteza.

| darrio2007 a răspuns (pentru Drimmero):

Unde ai auzit de amenintarea cu nuclearele lui Ceașcă?
Nu s-a auzit niciodata de asa ceva.
De un anumit laser, da. Tot o speculatie.

| Bula a răspuns (pentru Drimmero):

Azi, politicienii nu vorbesc minciuni si fantezii? :O

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Drimmero):

Ia amenințat cu scaunul electric în cazul în care vor invada și Romania.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim3247 a răspuns:

În 1968 s-a făcut și reorganizarea teritorială și reorganizarea securității tocmai ca să nu mai fie după model URSS.

| viorelman11 a răspuns:

De unde stiti ca nu a fost informat?