| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Stau uneori si ma intreb oare noi romanii am fost vreodata uniti ca si popor, bunicul din partea mamei (care e nascut in 35') mi-a spus ca inainte de comunism am fost uniti dar comunistii au distrus unitatea nationala acum e fiecare pentru el.

Răspuns Câştigător
| Uvox a răspuns:

Nu este chiar așa.
Gandeste-te ca geografic am fost in calea migratorilor si cuceritorilor iar toate astea au lăsat urme.
De exemplu ciubuc (nu ma refer la cel dulce) exista ca mentalitate de mult timp.
Am luat si bune dar am luat si rele.
Nu aș da vina doar pe comunisti sau pe monarhie.
Cred ca așa ne-a format istorie si asta suntem.
Daca întrebi in Romania cine este Petrache Poenaru sau Ștefan Procopiu si cine este Becali sau Guță sa nu-ti fie teama ca nu vei afla multe despre ultimii doi. happy

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Indiferent de cine conduce tara, se vrea ca poporul sa fie subjugat si dezbinat. Daca ar fi unit, guvernul poate pica usor.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru darrio2007):

Adica mai exact le este frica de noi.

| darrio2007 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Oarecum. Nu numai la noi este asa. La noi prostia e mare.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Poti citi mai multe pagini de istorie reala! poate ca pseudoregele Mihai a distrus mult din ce insemna increderea romanilor in conationali si in conducatorii care ar fi trebuit sa-i reprezinte cu demnitate si onoare. poate ca toti monarhii din Romania, in cardasie cu ierarhii bisericii au distrus tot ce era frumos si creator in gena natiunii romane.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Fiecare popor e diferit in felul sau dar poporul roman e unic frate adica sa fim seriosi am rezistat sute de ani in fata a trei imperi (otoman, tarist, austriac) + doua regate (Ungaria si Polonia) si dar incepand cu secolul 21 eu zic ca ne ducem in jos de tot mai ales ca sunt unii conationali care s-au contopit si cu alte natii in special cu tiganii. Mai ales ca stim cu toti ca suntem o tara moarta nu mai exista nimic care sa ne lege sa ne uneasca, suntem terminati frate e gata VINE SFARSITUL.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Educatia din familie maestre! aici este marea problema

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

De ce ar face un regele asta ca doar a fost unul de-al nostru pana la urma, exceptie faptul ca ne-a abandonat si ne-a lasat pe mana rusiilor si comunistiilor. Batranii spun ca regele a fost un las si ca Maresalul Antonescu a fost mai demn de cat el.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ai dreptate la capitolu educatie stam foarte prost, adevarul e ca nici educatie nu mai avem.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Toti regii au fost doar niste profitori! nu au servit tara, dar si-au intarit autoritatea, ajutati de ierarii bisericii.

| suntserios a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ce altceva sa zica batranii decat ce I au invatat comunistii. Si comunistii ce sa le zica decat ca Regele Mihai a abandonat si tradat tara. Eu zic sa citesti niste carti de istorie, ca batranii.nostri au cam fost manipulati zeci de ani

| asperger3 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Regele ERA OBLIGAT SA ABIDCE.
A fost santajat. Din ce imi aduc aminte era vorba despre santajul asupra celor 1000 de studenti arestati.
https://www.historia.ro/......gele-mihai
Uneori alegi cel mai mic rau. Ar fi riscat sa fie ucis daca nu abidca

| anonim_4396 a răspuns (pentru asperger3):

Siguuuuuuur, ce nobil, a dat 20 de milioane de români pentru 1000 de studenți pe care nu i-a văzut nimeni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu cum a fost altă dată că nu am fost eu acolo, dar clar îmi e că am ajuns o nație de animale.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonim_4396):

Animale e putin spus, la cate prostii am facut de la lovitura de stat in coace atat in tara cat si in strainatate.

| Afurisenia a răspuns:

Povesti...