| Nume6 a întrebat:

Stie cineva daca inca nu s-a facut taxa de succesiune mai trebuie sa plateasca impozit persoana care locuieste in acea casa?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Plătesti tu ca pe stat nu il intereseaza de cel care a murit, statul român vrea banu moșule, dai tu.

| Nume6 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mai bine mor ca atunci nu mai am nicio obligatie, atunci primesc ajutorul ăla de deces laughing)))

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa plateasca impozitul pe locuinta.

| Nume6 explică (pentru Ioandelasal):

Păi chiar daca nu exista un proprietar?

| crysty1222 a răspuns (pentru Nume6):

Proprietarul casei a decedat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nume6):

Da, chiar daca nu exista proprietar, dar exista cel care foloseste locuinta si o foloseste ca si cum ar fi proprietar.

| Nume6 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca el plateste, si ceilalti mostenitori obtin drept de mostenitor la succesiune, ei nu vor platii din urmă nimic?

| Nume6 explică (pentru Ioandelasal):

Obtin drept de proprietar***

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nume6):

Atata timp cat numai un mostenitor a folosit locuinta nu ar fi echitabil ca si ceilalti mostenitori sa contribuie la plata imobilului.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

De cat timp a decedat proprietarul? Daca de mai mult timp succesiunea se poate face tacit si i se acorda celui care locuiește acolo si plătește toate taxele. Daca greșesc sper sa ma corecteze Ioandelasal.

| Ioandelasal a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nici o procedura succesorala nu se face tacit, doar acceptarea mostenirii se poate face tacit.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc!