| stephan13 a întrebat:

Stie cineva o scoala de soferi din Bacau care face doar sub-categoria C1E? Am 18 ani.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu mai exista subcategorii, doar categorii de permise.
Pentru a obtine categoria C1E este obligatoriu sa detii categoria C1, iar pentru C1 trebuie sa ai categoria B, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
""Art. 24^1. - (1) Permisele de conducere se eliberează după cum urmează:
a) pentru categoriile C1, C, D1 şi D - conducătorilor auto care deţin permis de conducere categoria B şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate;
b) pentru categoriile BE, C1E, CE, D1E şi DE - conducătorilor auto care deţin permis de conducere pentru categoriile B, C1, C, D1, respectiv D şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate."
Nu cred sa existe o scoala numai pentru categoria C1E, avand in vedere si prevederile citate.