| remus a întrebat:

stie cineva, va rog, se pot face acte de proprietate pe un apartament ramas in urma decesului unui frate, in alta localitate, judet decit cel de domiciliu, mentionez locuinta si domiciliul
sint in caras severin si actele doresc sa le fac la arad?

Răspuns Câştigător
daniela
| daniela a răspuns:

In primul rand trebuie sa vezi daca esti unicul succesor, apoi din cate stiu (asa am patit noi) succesiunea se face in localitatea unde a fost inregistrat ultimul domiciliu al celui decedat. Asta daca nu s-a schimbat ceva de asta vara pana acum
Oricum trebuie intrebat un notar

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Succesiunea se deschide ori in localitatea de domiciliu a fratelui decedat, ori in localitatea in care se afla bunurile. Posibil sa fie si exceptii de la aceasta regula, insa nu le cunosc, un notar sau un avocat te poate ajuta.

mira
| mira a răspuns:

Se poate deschide aceasta succesiune daca esti singurul mostenitor in localitatile indicate in raspunsul anterior. Uneori intre notari insa apar diferente de interpretare si abordare. Ia legatura cu un notar din localitatea respectiva.La redactarea actelor vei avea nevoie si de 1, 2 martori. Mira

cami
| cami a răspuns:

Remus stiu ca nu are logica ce raspund acum pentru ceilalti memebrii, imi pare rau insa eu nu pot trimite mesaje, si tineam musai sa-ti raspund.revin
laughing de unde ai tras tu acele concluzii.:O chiar nu pot sa pricep... ce raspuns de-al meu te-a pus in cumpana de a-mi trm msj cu acele intrebari? thinking .ast rasp pe prv happy

| nicoleta_5825 a răspuns:

Fratii sunt mostenitori din grupa a doua, si vin la succesiune doar in lipsa copiilor decedatului, si atunci alaturi de parinti.Se pot face acte ca urmare a succesiunii legale in fata notatrului sau a instantei de judecata.

| mioara a răspuns:

Intreaba un avocat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Trebuie sa deschizi taxa de succesiune in astfel de situatii.
Mergi, te rog, la un birou notarial si consulta si un avocat pentru mai multe informatii.
Mult succes.
Pa, pa.