| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca atunci cand sunt temperaturi extreme(cel putin vara!), care depasesc anumite valori, se intrerupe activitatea in institutii. De ce acum, cand este atat de frig, puiuti de clasa I inca mai merg la scoala, desi cei mai multi sunt bolnavi? Sau chiar adulti? De ce nu se iau masurile necesare in astfel de cazuri?

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Legislatia in vigoare face referire la masurile ce trebuie luate pentru protectia persoanelor incadrate in munca in perioadele cu temperaturi extreme ridicate (peste 37 grade Celsius) si scazute (sub -20 de grade Celsius).
Ignoranta angajatorilor isi spune si acum cuvantul. In cazul in care o persoana este bolnava, medicul de familie ii recomanda repaos la pat si tratamentul adecvat. In cazul copiilor stiu ca nu se recomanda introducerea in colectivitate pana la vindecare.

2 răspunsuri:
| myrazvy a răspuns:

Daca scoala respectiva nu are incalzire si nu le poate oferi copiilor un mediu bun pentru as-i desfasura activitatea este necesar sa o inchida, dar daca este cald si bine nu vad o problema de ce sa se inchida.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cauza noului presedinte care nu stie pe ce lume traieste nu stie sa ofere conditii acolo unde chiar este nevoie si ofera conditi lui udrea care face in schimb...