| mariusalex2019 a întrebat:

Strabunica cu stabunicul au avut 3 copii dintre care doar bunica mea mai este in viata, ceilalti copii au decedat, dar si ei au avut copii la randul lor, momentan nici pana in prezent nu s-a facut succesiunea acolo si vreau sa ma duc in septembrie sa rezolv problema, ca se pare ca cineva care nu face parte din familia noastra a revendicat acolo.Are voie asa ceva, poate musamaliza primaria si sa faca magarie? Ce pot face? Unchi-miu de acolo a venit din Franta si a vazut situatia.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, bunica ta poate s-o imputerniceasca pe mama ta, prin procura speciala, sa solicite unui notar public deschiderea procedurii succesorale si s-o reprezinte in aceasta procedura.
Cat despre casa n-am de unde sti ce s-a intamplat dar se poate introduce o actiune in revendicare, tot de catre bunica ta sau de mama ta prin procura speciala.

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bunica ta sa ceara deschiderea procedurii succesorale dupa strabunicii. Mostenitori sunt ea si copiii celorlalti copii ai strabunicilor.

| mariusalex2019 explică (pentru Ioandelasal):

Ea este batrana acum poate sa se duca mama in locul ei so inputerniceasca? Ideea este de ce a intrat in posesia case de acolo cineva care nu face parte din neam.Si cum s-a intamplat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru mariusalex2019):

Da, bunica ta poate s-o imputerniceasca pe mama ta, prin procura speciala, sa solicite unui notar public deschiderea procedurii succesorale si s-o reprezinte in aceasta procedura.
Cat despre casa n-am de unde sti ce s-a intamplat dar se poate introduce o actiune in revendicare, tot de catre bunica ta sau de mama ta prin procura speciala.

| doctorandus a răspuns:

O mostenire poate fi acceptata tacit, de ex. prin a ramane-n casa respectiva si a plati impozitele. Iar daca nu este acceptata de nimeni (la timp), mostenirea va reveni statului.

| doctorandus a răspuns (pentru mariusalex2019):

Asta este: daca nici nu au acceptat-o tacit prin a locui acolo si plati impozitele, nici nu au deschis succesiunea la timp, casa este a statului.

| mariusalex2019 explică (pentru doctorandus):

Nu este vorba numai de casa este vorba de mai multe, acolo.

| doctorandus a răspuns (pentru mariusalex2019):

Pai daca n-au facut nici una, nici alta, casa, pamantul si toata mostenirea a revenit statului roman, iar statul a vandut-o cui s-a oferit la licitatie.

| mariusalex2019 explică (pentru doctorandus):

Pa-i nu trebui sa fii chemat? plus daca nu accepta respectivi mai sunt si stra-nepoti.Deci nu a fost chemat nimeni.

| doctorandus a răspuns (pentru mariusalex2019):

Potrivit art. 700 C. civ. 1864, modificat prin Decretul nr. 73/1954, „dreptul de a accepta succesiunea se prescrie într-un termen de 6 luni socotit la data deschiderii succesiunii", prin urmare, legea prevede un termen de prescripţie de 6 luni [în prezent, de un an, n.n.], termen în care succesibilul trebuie să se pronunţe cu privire la dreptul de opţiune succesorală.

Detalii: https://legeaz.net/......mostenirii

| doctorandus a răspuns (pentru mariusalex2019):

Art. 1.112.

(1) Este prezumat, până la proba contrară, că a renunțat la moștenire succesibilul care, deși cunoștea deschiderea moștenirii și calitatea lui de succesibil, ca urmare a citării sale în condițiile legii, nu acceptă moștenirea în termenul prevăzut la art. 1.103. Citația trebuie să cuprindă, sub sancțiunea nulității acesteia, pe lângă elementele prevăzute de Codul de procedură civilă, și precizarea că, dacă succesibilul nu își exercită dreptul de a accepta moștenirea în termenul prevăzut la art. 1.103, va fi prezumat că renunță la moștenire.

(2) Prezumția de renunțare operează numai dacă citația i-a fost comunicată succesibilului cu cel puțin 30 de zile înainte de expirarea termenului de opțiune succesorală.

| mariusalex2019 explică (pentru doctorandus):

Nu cunostea si nu sa primit nici o citatie de instintare

| doctorandus a răspuns (pentru mariusalex2019):

De asemenea, casa putea fi scoasa la licitatie pentru neplata datoriilor catre stat (de ex. taxe si impozite).

| doctorandus a răspuns (pentru mariusalex2019):

Intre a primit citatia si a fost citata legal este o diferenta.

| mariusalex2019 explică (pentru doctorandus):

Cred ca mai bine vorbesc cu avocata.

| mariusalex2019 explică (pentru doctorandus):

Art153
(1) Instanța poate hotărî asupra unei cereri numai dacă părțile au fost citate ori s-au prezentat, personal sau prin reprezentant, în afară de cazurile în care prin lege se dispune altfel.
Jurisprudență

(2) Instanța va amâna judecarea și va dispune să se facă citarea ori de câte ori constată că partea care lipsește nu a fost citată cu respectarea cerințelor prevăzute de lege, sub sancțiunea nulității.

| mariusalex2019 explică:

Precizez copii celorlalti 2 fratii nu a revendicat nici unul cel care a facut-o este un strain.