| alondrakiss a întrebat:

Sunt angajată de o luna jumatate la o firmă.Imi pot da concediu medical? Ca din zilele de concediu tot imi ia cand mai lipsesc, cand ma indoiesc...Imi vor da concediu fără plata? Mi-au făcut contract pe un an de zile.Va multumesc

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Concediul medical nu il da firma ci medicul specialist care constata boala de care suferi si considera ca ai nevoie de concediu medical pentru a te trata.
Pana in iulie 2018 stagiul pentru concediu medical este de 1 luna lucrata, asa ca, daca esti bolnava, poti primi concediu medical.

2 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Concediu medical iti iei cand este nevoie.
Primele 5 zile plateste firma restul casa de asigurari.
De fapt firma suporta toate costurile si spera ca in 3 ani sa recupereze ceva de la casa de asigurari.
Daca firma este mica esti deja o pacoste pentru ei.

| nda a răspuns:

Concediu medical it iei daca suferi de ceva si ti-l da medicul, nu firma.
Concediu de odihna e altceva. Ai minim 20 de zile pe an, din care minim 10 zile trebuie sa le primesti consecutiv. Concediul de odihna trebuie sa il iei odata cu restul angajatilor, sau cand il ai programat. Daca tu lipsesti si ti se iau din zilele de concediu, cand ia toata lumea concediu to o sa fii neplatita pentru ca ti-ai "consumat" zilele de concediu.