| anonim_4396 a întrebat:

In cazul in care esti casatorit cu sotie si doi copii minori stai in apartamentul mamei ei care nu l-a trecut pe numele sotiei, în cazul unui divort se poate schimba domiciliul copiilor la unul din parinti si cum daca noi nu avem practic nici unul apartament? Se poate lua chire si cere mutarea domiciliului? Cum se stabileste, aveti idee?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus instanta va stabili custodie comuna si domiciliul minorilor la parintele care are conditii mai bune de crestere si ingrijire, in baza tuturor probelor ce vor fi administrate si chiar a acordului dintre parinti. Celalalt parinte va fi obligat la intretinere (pensie alimentara) si va primi un drept de vizitare.

| imihaistoian a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ce ar insemna conditii mai bune daca nimeni nu are apartament dar amandoi lucreaza? Poate fi un avantaj pentrubea ca au stat in casa bunicii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru imihaistoian):

Au stat in locuinta mamei sotiei, deci se pare ca sotul nu avea o locuinta a lui si nici nu aveau o locuinta comuna.
In orice caz instanta va hotari pe probe, noi n-avem de unde sti situatia exacta.

| doctorandus a răspuns:

Dupa cum ti-am spus: desparte-te amical si va fi mai bine.

| blackann a răspuns:

Domiciliul va ramane acolo, nu poti sa il schimbi daca te muti in chirie, decat daca proprietarul ar accepta sa "garanteze" ca acela e si domiciliul lor, desi ma indoiesc, foarte rar dai de proprietari care sa accepte asa ceva. Sau daca castigi tutela lor ii poti trece pe adresa din buletinul tau.

| blackann a răspuns (pentru blackann):

Dar ai spus ca e alcoolica si te bate, deci ai sanse mari sa le castigi tutela.

| anonim_4396 explică (pentru blackann):

Asta nu e in stare sa se impuna in fata nevestei dar sa mai creasca si doi copii...si oricum casa e pe numele mamei sotiei deci, el poate ca va ramane cu copiii dar unde ii va creste? laughing

| imihaistoian a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca se impune se poata sa ramana si cu kinderii si sa iesi si pe usa din doa, asa victimă este discutabil, daca ea provoaca tocmai ca sa se intample asta?

| anonim_4396 explică (pentru imihaistoian):

Nu inteleg nimic din ce ai scris acolo.

| imihaistoian a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca barbatul riposteaza si o pune la respect este posibil sa ramai si fara copii si dat afara din casa sa nu ii mai vezi pana se pronunta divortul

| anonim_4396 explică (pentru imihaistoian):

A impune respect in fata femeii nu inseamna sa o lovesti si tu inapoi, cine e barbat intelege la ce ma refer, ci nu...

| Scorillo a răspuns:

De casatorit esti doar cu sotia/sotul, nu cu copii (sper). Statutul de "locatar" in apartamentul parintilor este de "tolerat" Numai o instanta judecatoreasca poate hotari domiciliul copiilor in cazul diortului (primeaza binele lor)