| Marciuc_Gianina_1999 a întrebat:

Sunt cetățean al republicii Moldova, am 18 ani,sunt in Franța, am adeverința de naștere Românească și vreau să dau la pașaport, Ce acte trebuie să am și care sunt pașii de a face Pașaportul in Franța?
PS sunt luată deja în spațiu aici în Franța.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru motivul cetateniei( spui ca esti cetatean al Republicii Moldova!) NU vei putea sa-ti faci sau sa obtii un pasaport romanesc la Ambasada Romaniei din Franta.
Pentru obtinerea unui pasaport romanesc (eliberat de autoritatile din Romania) este nevoie fie ca sa redobandesti cetatenia romana, fie ca sa clarifici cetatenia romana (in functie de situatia ta). Ambasada Romaniei din Franta te poate ajuta(sprijini) sa redobandesti cetatenia romana sau sa o clarifici, prin preluarea si transmiterea documentelor la autoritatile competente din Romania.

p.s. Daca ai parinti, bunici, sau strabunici care au fost cetateni romani si care au pierdut aceasta cetatenie din motive neimputabile lor sau carora le-a fost ridicata fara voia lor, vei putea cere redobandirea cetateniei romane in baza articolului 11 din Legea 21/1991 a cetateniei romane.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai certificat de nastere eliberat in Romania (te-ai nascut in Romania) atunci poti cere actele de cetatenie romanesti. Este dreptul tau, international ca, la majorat sa poti cere cetatenia tarii unde te-ai nascut.
Mai mult, daca te-ai fi nascut pe o cursa interationala de avion care a zburat deasupra a mai multe tari, atunci parintii iti pot cere cetatenia oricarei tari deasupra caruia a zburat avionul in care te-ai nascut, iar cand ajungi la majorat si tu poti cere cetatenia in care tara parcursa doresti.

Pentru a dobandi pasaportul romanesc gasesti aici detalii;
http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexActe.html

| Violleta2022 a răspuns:

Cetatean Moldovean, cu adeverinta de nastere in Romania, dar traind in Franta, este tare complicat.
Suna la Ambasada Moldovei din Franta si intreba-i pe ei, daca iti poti afce pasaport in cazul tau.
Din paacte, nefiind cetatean francez, nu poti beneficia de pasaport francez, de aceea te-am sfatuit sa suni intai la Ambasada Republicii Moldova din Franta.