| Girly97 a întrebat:

Sunt complet confuza! Am primit un plic misterior de la AEGON in care se spune ca as avea o pensie privata de Pilon 2 desi eu credeam ca voi avea o pensie de stat de la bunica mea. Cine a ales aceasta pensie pentru mine? Am creat contul online AEGON si am aproape 400lei in cont. Ii pot retrage?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| goguPatent a răspuns:

Ca nu a reusit nimeni sa iti explice corect.

Pilonul 2 este o pensie privata obligatorie introdusa prin 2006 sau 2008 parca. Practic un procent din taxele platite de tine la stat pentru contributia la pensie se duc catre un fond privat de investiții. Acest fond il poti alege tu cand te angajezi prima data, daca nu esti distribuit aleatoriu. Cotizarea la fondul privat este una benefica pentru ca ei investesc acesti bani si ii multiplica spre deosebire de stat.

Nu, nu vei avea doua pensii, vei avea o singura pensie probabil mai mare decat daca ai cotiza doar la stat.

Nu, nu ii poti retrage dar dupa niste legi din guvernarea psd te poti retrage sa mai cotizezi acolo ci doar la stat... Ar fi o idee foarte proasta sa faci asta insa.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din cate stiu pensiile astea private nu se pot retrage pana la pensionarea efectiva, am si eu pensie privata la Generali, am adunat 5000 de lei dar tot nu-i pot retrage tu le mama lor laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ma doare capul ce prostii iti raspund unii la intrebarea asta...

| siriusblack98 a răspuns:

Da ii poti retrage, pe la vreo 65 de ani.Asta se numeste atragere de clienti si totodata teapa.La pensia pilon 2 trebuie sa cotizezi lunar, iar dupa varsta de pensionare (daca o apuci) primesti o alta pensie pe langa cea de stat.

| Girly97 explică (pentru siriusblack98):

Deci practic am două pensii?

| siriusblack98 a răspuns (pentru Girly97):

Deci teoretic ai doua pensii, ca practic tu n-ai nici una.La aia de stat trebuie sa ai minim 10-15 ani in campul muncii (nu mai stiu exact cat dar peste 10 ani in orice caz) iar la asta privata trebuie sa cotizezi un anumit numar de ani incepand de la o anumita varsta.Personal nici nu ma complic cu asa ceva ca sigur nu apuc varsta de pensionare, si nici nu-mi doresc.