| ioanaisfetcu a întrebat:

Sunt foarte nemultumita de activitatea desfasurata pe sectiunea "Poiana lui Iocan" de pe forumul Softpedia. Acolo exista o adunatura de moderatori, ce au o coloratura politica profund portocalie. Asta desi trambiteaza sus si tare ca ei, citez: "Deoarece Noi (cei ce am fondat acest forum) NU facem politica si CREDEM in libertatea de exprimare, am creat aceasta arie pentru ca userii sa poata discuta LIBER... bla, bla, bla.". In plus. Cum deschizi vreun topic ce-i deranjeaza, te trezesti cu el cenzurat, inchis (dupa bunul lor plac si fara nici-o regula logica) ori cu userul blocat. Asa ca va intreb si pe voi:
Sunteti useri pe acel forum? Ce fel de experiente ati avut? Placute? Neplacute? Cum vi se par moderatorii? M-am inselat? si asta inseamna ca am o problema? sau situatia prezentata de mine este reala?

Răspuns Câştigător
| dansta a răspuns:

Poiana lui Iocan de pe Softpedia e o mocirla in care se scalda postacii portocalii si nu numai. Nu ai ce sa cauti acolo daca vrei sa porti o discutie argumentata, nu ai cu cine, sau chiar daca gasesti pe cineva mai de doamne-ajuta imediat se baga in seama postacii, tupeisti si nesimtiti si la revedere. Unii dintre ei chiar nu au toti boii acasa, au obsesii patologice ba cu bugetarii (astia sunt cei mai dusi), ba cu privatii, ba cu antonescu, ba cu basescu...Despre moderatori ce sa zic toti sunt portocalii zici ca a tunat si i-a adunat, iar cei mai hardcore sunt aia obsedati de dreapta. "Capitalistii". Eu intru rar pe-acolo doar sa vad daca s-a mai schimbat ceva, si postez si mai rar...Chiar zilele astea am intrat si e aceeasi mizerie.
Asa ca cel care ti-a dat sfatul sa te autoexcluzi ti-a dat un sfat bun.
Daca te bagi in troaca te mananca porcii.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru dansta):

Azi ti-ai facut contul, special pentru a discuta despre Poiana lui dracu... De ce nu va duceti, mai nene, pe Softpedia sa va spuneti off-urile?

13 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Postează asta pe forumul Softpedia, nu pe TPU.
Sunt de aproape 10 ani acolo, de când mulţi dintre actualii useri cu ifose nici nu erau născuţi sau dacă erau abia puteau să se şteargă la poponeţ, nici într-un caz să scrie despre IT pe net. Niciodată, dar niciodată, nu am avut nici cea mai mică problemă cu absolut niciun moderator - în condiţiile în care eu am scris nasoale de Băsel şi-n 2004, când era la modă să fii băsist.

Aşadar, DA, te-ai înşelat şi da, tu ai o problemă. Nu contest că ţi-a fost blocat contul sau şters vreun post dar prezumţia mea e că mai degrabă tu ai greşit postând ceva ce era deja sub dezbatere pe site sau care încălca politicile forumului.

Ah... şi încă ceva, chiar dacă ar fi adevărată 110% povestea ta, plângerile tale aici sunt complet nejustificate. Când ai să plăteşti tu din banii tăi un server bazat, un hosting adevărat şi ai să ridici singură o afacere în on-line, atunci să te văd cum ai să reacţionezi când vine un neica nimeni să-ţi zică nasoale pe site că nu-i convine lui nu-ş ce.
Până una alta, e site-ul lor şi legea lor şi fac ce vor acolo pentru că ei plătesc, nu tu.

| ioanaisfetcu explică (pentru kongeriket):

Faptul ca tu n-ai avut experiente neplacute cu Softpedia - Poiana lui Iocan si cu moderatorii portocalii radumiki, mosoti, december, etc., nu inseamna ca nu EXISTA abuzuri. Nici nu vreau sa mai discut sau nu daca n-ai interese sa-i ridici in slavi. Asta-i doar opinia ta, asa cum si eu mi-am exprimat-o.
O zi buna!

| Anton_Marius_1980 a răspuns (pentru ioanaisfetcu):

Corect, e plin de moderatori tampiti acolo, ca sa mentionez doi cretini: radumiki si morogan. Morogan e cel mai dobitoc posibil.

| ee a răspuns (pentru ioanaisfetcu):

Iti dau dreptate intru totul, o data te prostesc ca daca repecti regulamentul e ok apoi te trezesti banat pentru ca asa au ei chef si se aplica asta:

Toti membrii inregistrati trebuie sa inteleaga ca utilizarea de catre ei a forumului nu este un drept, ci un privilegiu acordat de catre Softpedia, administratorii forumului rezervandu-si astfel dreptul de a-si selecta userii.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Chiar acum se poarta discutii pe acel forum si majoritatea sunt anti-Basescu! Nu stiu ce probleme ai intampinat tu (probabil ai postat subiecte deja existente sau contrar politicii site-ului, ma repet nu stiu...) dar moderatorii acelui forum sunt foarte bine organizati!
Oricum, nu cred ca nemultumirile tale legate de acel forum, isi au rostul aici happy

| NoChanceForUs a răspuns:

Știi...dacă ești nemulțumită poți pur și simplu pleca.
E forumul LOR, e legea LOR.E logic.
Frustrările de genul „nu mă lasă să-mi rod osul" nu-și au rostul după ce depășești o vârstă.

| ioanaisfetcu explică:

Firesc ca am parasit acea sectiune!

Ceea ce am scris mai sus se doreste sa reprezinte si un protest asupra unor astfel de practici. Mai ales ca ei vor sa accentueze ca sunt apolitici si permit discutii libere. Adica una spun si alta fac! Doar suntem in Romania si totu-i permis.

| ioanaisfetcu explică:

Eu vorbesc de o experienta indelungata pe forumul Softpedia, sectiunea "Poiana lui Iocan". Se sterg postarile fara avertismente, te trezesti cu contul suspendat la fel de dicretionar. Si multe altele, profund nedemocratice.

| ioanaisfetcu explică (pentru ioanaisfetcu):

In plus, la fel se procedeaza si cu topicurile deschise de catre utilizatori,..., cazuti in dizgratie!

| CataC a răspuns:

Buna
El a facut situl, el plateste hosting, poate sa faca ce vrea.
Acum nu stiu care din voi e deplasat, tu sau moderatorii, dar daca nu-ti place atmosfera de ce vrei sa ramai pe site? E netul plin. happy
Navigare placuta

| FerLin a răspuns:

Adesea moderatorii isi manifesta frustrarile impunandu-si punctul lor de vedere. Nu stiu daca acest fapt este reprezentativ nivelului de civilizatie din Romania dar, cel putin la noi, se practica...
Cum zicea si antevorbitorul meu, o varianta ar fi sa te autoexcluzi din cercul acela sau, daca vrei sa ramai, fa cum zicea Luther, "un drac cel mai bine se alunga, cand nu se lasa dus cu textele Scripturii, daca il faci de ras si de batjocura, caci nu indura sa-l iei peste picior". Nu or fi moderatorii astia niste draci happy dar se preteaza aceleasi teorii, daca ironizezi folosindu-te de propriile lor teorii macar poate ii determini ca intr-o criza de nervi sa-si dea arama pe fata si asta sa schimbe intr-o oarecare masura cursul "evenimentelor" de pe acel forum.
Numai bine...

| JohnDoel89 a răspuns:

Moet PSD