| justU a întrebat:

Sunt in somaj si am reusit sa imi gasesc un loc de munca. Din cate stiu voi beneficia si de 30% din somaj. Intrebarea mea este: de ce acte am nevoie sa declar la fortele de munca ca am inceput sa muncesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Normelor metodologice de aplicare a L.76/2002, aprobate prin HG 174/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.40.(1) Drepturile prevăzute la art. 72 din lege se acordă numai dacă persoanele îndreptăţile vor depune la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă judeţeană sau a municipiului Bucureşti, unde se află în evidenţă, în termen de maximum 60 de zile de la data încetării dreptului la indemnizaţie de şomaj ca urmare a angajării, următoarele documente:
a) cerere conform modelului prevăzut în anexa nr. 10;
b) înştiinţare emisă de angajator privind încadrarea în muncă;
c) actul în baza căruia au fost încadrate în muncă, în copie;
d) document emis de angajator, din care să rezulte că în ultimii 2 ani acesta nu a mai fost în raporturi de muncă sau de serviciu cu persoana respectivă."

1 răspuns:
| petre059 a răspuns:

Cel mai corect si cinstit e sa mergi la fortele de munca sa vorbesti acolo, aici nu ai informatii clare, multi vb din auzite dar acolo aceia vorbesc dupa lege.