| Celest a întrebat:

Sunt minoră și am deja un job de vara dar vreau sa ma mai angajez undeva. Știți dacă pot sa o fac sau nu îmi permite legislația?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de varsta ta si de cat lucrezi la actualul loc de munca, avand in vedere prevederile Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 112. (1) Pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.
(2) În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână."
Daca nu depasesti 6 ore pe zi atunci te poti angaja la al doilea loc de munca.

1 răspuns: