| WayhaughtK a întrebat:

Sunt nascut in 10 ianuarie.
Pot incepe scoala de soferi din octombrie?
Sau septembrie?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoala de conducere pentru orice categorie o poti incepe, de regula, cu 3 luni inainte de implinirea varstei minime prevazute pentru respectiva categoriei, in cazul categoriei B de la 17 ani si 9 luni, asa ca o poti incepe de la 10 octombrie.
Exista o exceptie pentru cei care urmeaza scoli cu profil auto, acestia o pot incepe de la 17 ani.
In acest sens sunt prevederile art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa te inscrii cand ai implinit 17 ani si 9 luni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Octombrie

| Țoglă a răspuns:

Sună și întreabă la o școală de șoferi.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Eu cred ca este putin cam repede, oricum intreba-ti instructorul pentru ca el stie cel mai bine. Succes!

| suntserios a răspuns (pentru IoanaPuppy31):

Daca avea instructor inseamna ca a inceput deja scoala... fara logica sfatul tau.

In fine, nu conteaza ce crezi tu, ci ceea ce scrie in legislatia rutiera

| Timidul1 a răspuns:

Din cate stiu eu poti sa iti bagi dosarul dar examenul il dai cand faci 18 ani, sper ca te-am ajutat, bafta la examen!