| anonim_4396 a întrebat:

✓Sunt romanii discriminați in vest doar pentru că sunt români?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca sunt discriminati numai pentru aceasta ci mai mult pentru ceea ce fac rau unii.

| RAY a răspuns:

Oare de ce romani nu se suporta intre ei in strainatate?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Unii sunt. Depinde de tara si de zona sociala in care se invart

| doctorandus a răspuns:

Nu toti, unii au ajuns in functii bune si sunt apreciati.

| aXy99 a răspuns:

Unii da. Multi pe nedrept.

| AC4S4 a răspuns:

La mod general, nu. Este doar o minciuna PSD-ista. Mi se pare normal totusi ca o tara sa ii aiba in prioritate in primul rand pe cei care s-au nascut acolo. Dar asta nu este discriminare. Se numeste normalitate ca un stat sa se intereseze mai mult de oamenii care s-au nascut in acel stat, nu de cei care au aparut in urma cu 5-10 ani.

Remarci urate sunt si acolo. Aici nu sunt? Intreaba romanii de pe strada ce parere au despre unguri, de exemplu.

Eu nu o numesc discriminare, ci prioritate. Diasporenii in general nu se simt discriminati.

| shu7e a răspuns:

Depinde si de mediul in care esti. Multi sunt discriminati ca sunt straini, nu neaparat romani.
Sunt si romani discriminati, multi. In ultimii 6 ani f rar am simtit ca ceva n-ar fi in regula doar pentru ca sunt roman. Din contra uneori eram luat ca un fel de aliat pentru ca sunt alb. Dar nu-ti fa iluzii ca daca era un alb de-al lui era sa fiu si eu in oala cu africanii sau asiaticii. Cum spuneam, depinde mult de oameni si de tine (atitudinea ta si valoarea care o oferi)