| Butnaru_Constantin_1976 a întrebat:

Suntem 6 persoane in familie, cel mic are 6 ani, am voie sa circul cu mașina dacă în certificatul de înmatriculare este scris doar 5 locuri?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie in mod legal.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002 (Codul rutier), citez:
"ART. 148
  Se interzice conducătorului de autovehicul sau de tramvai:
  2.să transporte în autovehicul sau tramvai mai multe persoane decât numărul de locuri stabilite în certificatul de înmatriculare sau de înregistrare;"

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu are voie!
Ori schimbi masina pe una cu 7 locuri, ori cineva ramane acasa cu el, pentru ca, legal nu poti avea mai mult de 5 persoane intr-o masina cu 5 locuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai voie să circuli cu mașina, da, dar alături de alți 4 pasageri. big grin

Răspuns utilizator avertizat