| intelbv a întrebat:

Suntem cinci frati, ambii parinti au decedat, tata acum trei ani iar mama acum trei luni.In apartamentul acestora au ramas patru dintre frati.Eu nu locuiesc in acest apartament dar vreau sa stiu ce este de facut legal pentru a beneficia si eu de ce mi se cuvine in privinta acestui apartament? Fratii nu coopereaza.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa te intelegi cu fratii tai sa-ti plateasca o cincime din valoarea apartamentului ori sa faceti procedura succesorala (mostenirea) dupa parinti si apoi exista mai multe variante. In lipsa unei intelegeri amiabile, care este cea mai buna, iti ramane varianta unei actiuni in justitie. Sper sa nu ajungeti acolo, o sa faceti cheltuieli in plus si destul de mari si o sa se nasca raca intre voi. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

@Alien: De ce rău? Că-şi cere ceea ce i se CUVINE de drept?!
Familia nu te ajută la nimic, în ciuda oricăror aparenţe aşa că e firesc să gândeşti aşa.
Revenind la întrebare, LEGAL ţi se CUVINE o cincime din valoarea apartamentului evaluată la momentul vânzării acestuia.
Dacă ceilalţi 4 dintre fraţi nu doresc să vândă, atunci ei trebuie să-ţi plătească o cincime din valoarea acestuia.
Toate astea dacă nu renunţi la drepturile tale de-acolo.
Oricum, pentru toate astea, dacă nu cooperează ei, trebuie să-i acţionezi în instanţă unde, în cazul în care vor pierde (ceea ce e destul de probabil) vor plăti cheltuielile de judecată plus cincimea care ţi se cuvine.
Sfatul meu: Mergi mai departe până la capăt!
Salut.

| anyia a răspuns:

Ca si copil al familiei ai dreptul la o parte din casa. Spunele acest lucru iar daca nu obtii nici un rezultat, apeleaza la justitie.

| Alien a răspuns:

Vb foarte detasat!
Tu ai unde sa stai si cu siguranta vrei sa vinzi apartamentu in care sta fratii tai sa sa-ti iei partea!
Vrei sa ii arunci in strda?
Esti rau!
Bine iti face ca nu vb cu tine, eu in locul lor iti dadeam si o bataie buna!

| ytalyanu a răspuns:

Trebuie sa ceri o succesiune si bunul se va imparti la 5, succes

| Teiu a răspuns:

Consulta un avocat