| gelu1970 a întrebat:

Sunteti de acord ca Romania sa primeasca refugiati?

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Da, normal. Sunt niste oameni care au nevoie de ajutor, care au pierdut aproape tot, deci este omeneste sa ii ajutam cum putem.

Este un pic ironic ca majoritatea romanilor sunt crestini, dar cand vine vorba sa faca ce a zis Isus, ii doare 'la bascheti', ca sa folosesc un eufemism.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radu284):

Cum adica saraci? Ei sunt plecati de nspe luni din tara lor, si scot bani din banci pentru a se hrani.Cine crezi ca le da mancare zilele astea la cati sunt pe drum? Daca spre exemplu ajung intr-un oras astazi si trebuie sa s ehraneasca, cine le da mancare? trebuie sa cumpere nu? Si stii ce a zis Iisus? Ca intai se va incorona Satan, pana sa vina imparatia lui.Satan este tot ce vezi ca se intampla acum. Nu gasesc acel video sa vezi ce distrugere si scandal fac refugiatii deja.

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Umm, deci problema ta e ca au bani in banci si nu cersesc mancare, sau ce?

Imi place foarte mult cand tu uiti ABSOLUT tot ce zice Isus, faci referire la niste chestii care nu au absolut nimic de a face cu situatia actuala, apoi mentionezi niste videouri pe care nu le gasesti.

Eu nu sunt crestin, dar chiar as rade super tare sa existe Isus, si sa va judece cupa cum meritati happy Ce fun ar fi sa stau acolo sa ma uit happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radu284):

Nu sunt de acord dar nu avem ce face odata ce nu avem puterea sa inchidem granitele.Suntem supusi UE. Ce canta Merkel aia facem ca nu avem incotro, am intrat in UE, stam la cheremul lor.Intrebarea este delicata sa stii.Deja,uitandu-ma la categoria religie, ne mancam ca niste caini noi intre noi, care este ateu si care credincios.Ma intreb ce va fi cand vor veni mususlmanii care au alta biblie nene.In biblia lor scrie „ucide pe cei necredinciosi si iarta pe cei ce cred in Allah".Si cum asti sunt mai prosti ca prostii si nu isi dau seama ca Dumnezeu sau Allah e totuna, ei te iarta dar numai dupa ce treci de partea lor, adica se te faci nene musulman.Altfel esti dusmanul lui Allah si trebuie sa mori.

Nu sunt de acord cu refugiati.Desi se promite cate 6000 de euro de cap de refugiat pentru intretinerea lor timp de doi ani, daca stau sa am screm cate le trebuie pentru a supravietui, inclusiv taxe si impozite (ca doar nu vor fi scutiti de asta) nu le ajunge banii astia nici 6 luni.

UE si Europa este o perversa sa stii de la mine.Franta mananca rahat cu amandoua mainile, indemnand tarile membre sa primim refugiati.Au uitat cand ne bateau si ne alungau din Franta(mare lucru ca le-am scris numele tarii cu litera mare) facandu-ne tigani. Lunar, lunar plecau autocare de Romani din franta batuti, izgoniti.Toata Europa ne stiu de tigani din cauza francezilor.

Acum sa imi zic parerea despre refugiati. Ei vin aici dar vor trai.Cand spun trai nu zic ceai diineata, fasole la 12 si seara un lapte cald. Astia sunt uniti vere,au unitate. daca li se scoala, incateva ore fac prapad.Ei nu au de pierdut nimic aici, ei tin una si buna de cand au plecat de acasa. Nu au casa, nu au masa nu au pentru ce sa le fie frica sa porneasca manifestatii violente, si astia nu se opresc din manifestatii ca noi care dupa cateva ore de stat in ploaie zicem hai acasa ca maine trebuie sa ma duc la munca. Noi suntem uniti dar ...pe fb din pacate.Si pe TPU.lol. Adica din pat.
Ei vin cu boli si cu idei. printre asa zisii refugiati se afla si... oameni cu idei.winking
Sa stii de la mine una si buna.Nu poti opri refugiatii in masa enorma.Nu ai ce sa le faci.Printre refugiati, dupa cum spuneam se afla si oameni care lucreaza pentru o cauza.Desi pot fi controlati la sange, nu stii ce au in cap.in cap nu ai cum sa ii controlezi.Nu mi-ar fi de mirare sa asistam la cele mai multe atacuri teroriste cu bombe, atacuri sinucigase PESTE TOT.

Valurile de refugiati este un scenariu bine pus la punct.Fi atent ca SUA, RUSIA si CHINA nu accepta refugiati.Numai Europa.vai de mama ei ce va ramane din ea. Nu ar fi de mirare peste cativa ani sa se decapiteze in masa crestini. O zi faina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radu284):

Nu e problema mea.E si problema ta si a tuturor.deja incepem sa ne certam la 6 dimineata. Asta e problema,unitatea. Lasa-l pe issus si nu visa ca vei sta nu stiu unde sa iti razi in barba. Viseaza la cati bani vom fi taxati de acum incolo sa tinem acesti refugiati,care nu au venit in vizita ci permanent. Statului roman ii trebuie bani multi sa ii tina si pe ei in trai decent asa cum cere UE nu cum stau eu la tara cu camerele varuite cu var normal si wc in curte adica in conditii rele.Ei vor trebui tinuti conform UE. Casa intretinem acesti refugiati,statului i trebuie bani multi, deci mai taie de la salar, mai scumpeste mancarea, mai da in somaj de ai nostri ca sa ii poata tine si pe ei. Si sa iti mai zic ceva. Mi-e frica sa mai am un copil cu nevasta din cauza ca nu am cu ce ii creste. Crezi ca refugiatiise vor gandi la asta? NU, ei vor copii multi vere, sunt familii numeroase si nu se da in laturi de a mai face inca 7-8 copii. Ma rog sa gresesc in ceea ce am scris, dar vei vedea cu ochii tai peste numai zece ani, cati romani si cati musulmani vor fi in tara.Musulmanii vor geamii sau cum lle zic la bisericile lor.Vor fi batai pe strada din cauza relligiilor. lasand pe Isuus deoparte, sa privim realitatea.

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Nu e ca si cum in Romania nu exista deja musulmani.
2. O garamada de pensionari care nu au muncit de loc toata viata primesc o pensie minima. Ei de ce trebuie intretinuti? A fost alegerea lor sa nu munceasca. Refugiatii astia, pe de alta parte, nu au prea avut de ales. Pe ei de ce nu ii putem intretine cativa ani?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radu284):

Scriu degeaba vad.Acei pensionari au muncit cat de putin, sunt Romani si trebuie intretinuti de stat.Astia sunt acasa la ei aici. Refugiatii insa, nu e cum ai zis tu ca nu au avut de ales. Migrarea lor e un scenariu bine pus la punct, asa cuma fost si revolutia de la noi. Nu a fost ceva spontan.Pentru ca de cand lumea si pamantul puteau migra incet,dar acum e un val naprasnic si vor mai fi valuri. Si nu e vorba de intretinut cativa ani, e vorba de a cuceri, de a se pune stapani aici. Sper ca esti destul de tanar sa vezi peste cativa ani ce se va intampla. Daca tu crezi ca nu e ceva bine pus la punct, de nu migreaza in america, sau china sau in alte parti.De ce tocmai in europa? Nu crezi ca se urmareste ceva? Pensionarii ce au muncit un an sau doi, nu i-a intretinut statul deloc.Nu le-a plasat nicun ban in timpul in care nu au muncit, posibil doar un amarat de somaj.Ei beneficiaza de pensie abia cand face limita de varsta.Si sunt Romani. Migreaza tu in at stat sa vedem daca te tine e tine cu 6000 de eur cum facem noi cu astia.

25 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

In momentul in care in tara asta de tot handelu, vei putea sa iti permiti sa te intreti pe tine singur din un salariu MINIM, atunci vom primi sinistrati.Insa, pot spune cu mana pe suflet ca din un simplu salariu minim pe economie, faci foamea daca nu ai parinti, sau un pensionar in casa.Nu discut de copii cu facultati intrati prin pile la locul de munca, sau de copilasi care au audi a 6 de la taticu, sau de fetitel care ridica codita si ajung mari secretare, sau mai stiu eu ce doamne se vad. Discut de oameni simpli, cu bun simt si fara pilewinking Dar Romania e o tara slaba(a fost candva ceva de capu ei dar, lau impuscat saracu)

| gelu1970 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile date. pot da o singura funda insa asta nu inseamna ca nu am luat in considerare raspunsurile celorlalti. trebuie sa intelegem ca asa cum o multime de romani au fost acceptati in tarile comunitare sau din afara comunitatii, asa trebuie sa acceptam si noi drumul urmat de comunitate.
sau ar trebui sa acceptam doar fondurile europene si restul conditiilor nu?
in Romania in acest moment nu e o situatie minunata, insa ceea ce nu stiu multi e ca in urma 7 ani cand criza economica lovea bine in vestul europei, acele tari au continuat sa primeasca refugiati in numar mai redus ca de obicei insa au primit.
din pacate in Romania, intr-o mare proportie, sunt binevenite doar fondurile banesti. e prima data de cand tara noastra a aderat la UE, cand i s-a cerut sa primeasca refugiati si deja ne-am aratat coltii.
ce pacat. cu atat mai mult cu cat intotdeauna ne-am considerat un popor cult, deschis, inteligent, ospitalier.
nu vreau ca nimeni din cei ce citesc toate astea sa se simta jignit cu ceva. doar sa se mai gandeasca odata ca in lumea aceasta suntem cu totii egali...sau asa ar fi normal.

| Wehrmacht a răspuns:

Nu.Motivele sunt mai mult pe baza sentimentala decat rationala.Nu accept sa mi se impuna sa traiesc cu aia pentru asa vrea o mana de oameni cand e de ajuns sa te uiti la moaca lor cand sunt filmati ca sa vezi ca astia-s ce numim "tigani".

| RareşTPUro a răspuns:

La criza noastra nu prea ne este convenabil fiindca ingreuneaza "memoria" si va trebui sa ii platim si pe ei (nu noi ci statul roman). Deci nu sunt de acord.

| Anonimuserr a răspuns:

Da, trebuie sa primim, si am o parere buna despre acest lucru. Conform dreptului international fiecare tara trebuie sa primeasca refugiati si sa-i cazeze sa-i incadreze pe piata muncii. Este normal pune-te si tu in pielea lor sa pleci in lumea larga cu copil sau fara sa dormi prin barci si sub cerul liber pentru o viata mai buna lipsita de orori, razboaie, crime etc. Deci, e bine ca exista acest lucru stipulat in dreptul international si in legile fiecarui stat din lume. La fel si dizidentii politici, este aceiasi poveste. E un lucru firesc. Omul pleaca din tara de bastina, nu de bine, ci de rau. De aeea Europa anul acesta s-a confruntat cu un adevarat exod. Problema vine atunci cand ii integrezi si cand va trece un timp mai scurt sau mai lung si vei vedea daca vor deveni unii dintre ei o amenintare la siguranta nationala. Desi, ideal ar fi ca sa nu existe acest lucru. postat la 9 Septembrie 2015 21:17

| danutzu96 a răspuns:

Simplu, nu.

| pufulescu a răspuns:

Sa vina, sa vina! Or sa fie si romancutele satisfacute sexual IN SFARSIT! Uita-te la rata violurilor comise de musulmani in Suedia si Norvegia. Mai cauta si " intamplari " cu minore chiar de 11 ani in Anglia, cauta pe google afacerea Rotherham " the Rotherham case ".

| Live100 a răspuns (pentru pufulescu):

NU TOI SUNT LA FEL! Înțelegeți asta odată!

| pufulescu a răspuns (pentru Live100):

Nici romanii nu sunt toti la fel! Si totusi am fost si suntem tratati drept hoti, nespalati, violatori, prostituate, talhari de catre TOATA EUROPA. Unde era CIVILIZATIA asta vest -europeana cand romanii erau in locul acestor arabi?
Daca esti romanca si nu alta natie, de ce le iei apararea " refugiatilor " si nu esti de acord sa fie tratati in acelasi mod in care au fost tratati conationalii tai? Eu nu cer mai mult, decat sa ii trateze asa cum ne-au tratat pe noi...

| gelu1970 explică (pentru pufulescu):

Buna
inteleg si respect punctul de vedere al fiecaruia din cei ce raspund la aceasta intrebare. eu doar as vrea sa te intreb:
ai fost plecat intr-o tara din comunitatea europeana unde ai avut un loc de munca legal, unde nu te-ai pus sa furi si sa te dai in spectacol, sau sa te imbeti si sa dormi in mijlocul drumului, sau sa violezi, si ai primit un tratament nedemn?
nu iti poti inchipui cati romani, nu tigani, ci romani sunt in vest si arata occidentului ce popor "civilizat si cult" suntem, atat de mult incat insusi romanii ce isi vad de munca si incearca sa se integreze traiesc, cu o mare rusine.
eu cred ca gresesti in ceea ce ai scris mai sus.
sau crezi ca UE nu a tolerat suficient si nu continua sa tolereze incultura si prostimea de care multi romani dau dovada?

| pufulescu a răspuns (pentru gelu1970):

Nu faci decat sa confirmi ce am spus!
Eu ziceam sa fie bine tratati "refugiatii" care in timp se dovedesc utili societatii si care au un comportament normal, adica muncesc se spala si nu comit infractiuni... NU TOTI LA GRAMADA! Deci mitingurile de bun-venit nu isi au rostul, si nici ceea ce faceti voi aici cand incercati sa ne pregatiti sa acceptam un numar si mai mare de imigranti!
Poate reusesti sa explici si minciunile presei germane, care afirma in continuu ca imigrantii acestia sunt " in majoritate femei si copii ", lucru absolut neadevarat caci femei sunt foarte putine si toti pe care ii vad pe strada sunt barbati intre 20 si 40 de ani.
Pute ceva in discursul vostru, mai!

| Eastwood a răspuns:

Nu, ia uita-te putin cati saraci are tara noastra, Romania este tara cu cel mai mare procent de somaj, iar acum, va fi si mai rau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun, si de ce ar vrea sa vina cineva in saracia asta de tara?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania este tara noastra! Casa noastra, locul nostru de trai! Ma primesti pe mine, un strain care poate a pierdut tot, am nevoie de ajutor, la tine? Sa imi dai cota parte din leafa ta, mancare si din cand in cand mai sparg cateceva in casa ca asa sunt obisnuit?

| Gimmy97 a răspuns:

Nu! Aduc multe boli

| armos a răspuns:

Nu, eu nu cred ca e ok. Realizați că peste 50% din oamenii ăia sunt teroriști? Și ăia care o să meargă în Germania o să o ducă de 10 ori mai bine decât pensionarii noștri! Europa trebuie să ia atitudine. Sunt peste un milion deja.

| xHorrorx a răspuns:

Nu,dacă se strecoară și islamici printre ei? Ce ne facem atunci?laughing. Oricum, să vezi pagube dacă încep ăștia să ne distrugă chestiile prin țară.sad

| Stefania08 a răspuns:

Da