| alex9899 a întrebat:

Sunteti de acord ca Ungaria merita mai mult Transylvania decat Romania cum ar fi ca Romania sa se destrame.

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

O sa-ti iei mult hate pentru intrebarea asta laughing Sunt ungur pe jumatate si nu cred ca Transilvania ar trebui sa apartina Ungariei, in cel mai extrem caz, ar fi putut sa fie un stat independent. Istoria are un cuvant de zis mereu in toate astea si norocul Romaniei a fost ca a avut un aliat precum Franta in primul razboi mondial pe care l-a si castigat. Pe de alta parte, sper ca suntem constienti toti ca Transvilania s-a unit cu Romania nu pentru ca puterilor europene le pasa prea mult de romani sau in general de nationalitati si istorie, a fost pentru ca Franta a tinut musai sa fragmenteze imperiul Austro-ungar. Austriei i-au luat iesirea la Mediterana (Trieste), iar Ungaria a fost fragmentata, cele mai importante teritorii pierdute fiind Transilvania (Romania) si Slovacia care nici nu exista pana atunci ca stat. Plus Voievodina din Serbia. Au fost jocuri politice care au avut un rezultat favorabil pentru Romania si mai putin favorabile pentru Ungaria, asta e tot. Nu sunt de acord cu miscarile nationaliste maghiare, cum nu sunt de acord nici cu cele romanesti, Moldova nu cred ca se va mai uni vreodata cu Romania. Oricum, dincolo de disputele istorice, este cert ca prezentul Transilvaniei a avut si are la temelie atat ungurii, cat si romanii. Plus nemtii si eventual evreii mai tarziu.

31 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici macar majoritatea ungurilor nu cred asta

| Drimmero a răspuns:

Cum sa meritati asta,, neam de mongoli ce sunteti?
Transilvania n-a fost niciodata a maghiarilor, nici macar in cele mai umede vise ale lor!

| AC4S4 a răspuns:

Transilvania nu e ca o ia Romania sau Ungaria. Transilvania (cu tot cu Banatul) este cea mai bine dezvoltata zona a tarii. Pana si mediul rural este mai curat in general, nu doar cel urban.
Este o zona diversificata cultural si religios. In Romania ortodocsii reprezinta 86% din populatie. Daca luam doar Transilvania, ortodocsii ar fi cam 60% din populatie. Daca luam doar Moldova si Muntenia la un loc, trec de 90%.
Peste 10% din Transilvaneni sunt maghiari. Exista si cativa sasi (germani) in zona Banatului si a Sibiului, Brasovului. Acestea sunt amprentele istoriei. Dar astazi in Transilvania vin tot mai multi oameni din diferite culturi.
Avand in vedere multiculturalitatea acestei regiuni, nu ar trebui sa fie a Ungariei. Mai degraba as fi pentru o Transilvanie independenta, dar nu acum.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti 0 la istorie. laughing)

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiWeisz a răspuns:

Ba eu sunt ungur si scriu mai bine romana ca tine, e cam trist laughing Nu am de ce sa ma duc nicaieri, toata familia mea e de aici, asa ca aici raman. Doar nu-ti imaginezi ca fix tu esti copilul lui Traian acum si asa laughing Republica Moldova o fi pamant romanesc, dar e locuit de moldoveni care nu prea se mai considera romani si de rusi. Nu se va mai uni Romania cu R. Moldova prea curand pentru ca 1) Mai bine se sinucide Putin decat sa lase asa ceva sa se intample. 2) De ce naiba ai vrea sa ai in Romania un teritoriu separatist rus, cu baze militare rusesti ca Transnistria? (plus toti rusii din R.Moldova). O sa devenim un fel de noua Ucraina atunci. 3)Si asa Romania e o tara saraca, macar acum lucrurile par sa mearga mai bine. Adauga tu acum cea mai saraca tara din Europa si iar de ne ducem dracu.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiWeisz a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Nu e Romania cea mai saraca, e Moldova, aia era ideea. Vai si amar daca esti din Cluj si ai parerea asta, ma gandeam ca poate esti moldovean sau ceva. Hai prin Banat candva ca sa vezi cum se poate trai in liniste si pace, fiind cel putin 4 nationalitati diferite.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiWeisz a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Daca toti gandesc ca tine, nu-mi prea place.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Un singur lucru nu sunt de acord cu tine. Moldova nu este saraca. Moldova a fost expoliata de rusi si bazele rusesti ar trebui sa dispara daca se uneste cu Romania. Daca se indeplinesc aceste conditii, Moldova poate fi un aport economic puternic la Romania cu conditia sa mai avem si noi o conducere inteleapta ca pana acum... s-a dus dracu'.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Salontanul):

Eh, doar nu crezi ca rusii o sa isi retraga bazele alea de acolo doar de dragul nostru, ba din contra, cauta sa aiba cat mai multa influenta. O unire cu Moldova ar fi fost benefica zic eu imediat dupa caderea comunismului, dupa lucrurile au inceput sa mearga cam aiurea pentru ambele tari.

| Salontanul a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Nu stii niciodata ce se poate intampla. De-a lungul istoriei Romania a cam avut noroc cand nu se astepta. Crezi ca unirile s-au facut ca am fost noi niste luptatori firoscosi? E ca in vorba aia: "prost sa fii, noroc sa ai".

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Salontanul):

Da, dar uite cat am asteptat pana la acea unire, secole intregi.

| Salontanul a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Asta e! Orice mod de comportare are un raspuns.

| maradi3 a răspuns:

Ar fi ca iugoslavia! Acolo toate tarile o duc binisor, din ce se vede! Si-apoi, n-am mai tine-n spate atatea putori oltenesti!

Răspuns utilizator avertizat
| BebeLungu a răspuns:

Nu. De ce ar trebui să fim de acord?