| LanguageMaster a întrebat:

Sunteți de acord cu interzicerea prin lege a sporturilor violente?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Da.
Într-un fel, nu e ciudat că luptele între animale sunt interzise dar cele între oameni nu?
Sau cine știe, poate sunt animalele mai importante decât oamenii și nu știam eu.

| suntserios a răspuns (pentru Nilsson):

Oamenii au discernamant si aleg sa se bata singuri.
Animalele sunt fortate. E o mare diferenta.

| anonimg a răspuns (pentru suntserios):

"Oamenii au discernamant si aleg sa se bata singuri."
Când oamenii aleg să se bată singuri între ei, nesiliți și de bună voie, tocmai atunci nu mai este discernământ. Așa trebuiesc privite lucrurile.

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Vrei sa ne zici ca boxerii de performanță nu au discernământ?

| anonimg a răspuns (pentru suntserios):

Da, este lipsă de discernământ pentru cei care se bat fie pentru bani, fie din plăcere.

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Asta inseamna ca toti sportivii au lipsa de discernământ. Si militarii, si polițiștii. Ba chiar si soferii ca si aia isi pun viata in pericol

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Este o eliberare de negativitate, frustrari dar poti sa bati sacul de box

| anonimg a răspuns (pentru suntserios):

"Asta inseamna ca toti sportivii au lipsa de discernământ. Si militarii, si polițiștii. Ba chiar si soferii ca si aia isi pun viata in pericol."

Ma refer numai la sportivii care practica sporturi violente. Militarii si politistii nu au lipsa de discernamant, deoarece ei nu se angajeza la aceasta ca in mod obligatoriu ei trebuie sa se lupte cu cineva sau sa omoare pe cineva. Numai daca sunt nevoiti sa o faca. Ei sunt pusi doar pentru ocrotirea populatiei. Un militar nu este platit in functie de cati dusmani a omorat, asa cum este platit un sportiv la numarul de oameni doborati fizic la pamant. Ca in meseria unuia si a altuia se poate pierde discernamantul, asta este cu totul altceva.

Cat despre soferi, nu stiu ce sa zic. Nu cred ca ei isi pun viata in pericol, ci mai degrada o pun pe a altora. Am facut un studiu si am vazut ca majoritatea oamenilor trecuti de 50 de ani nu mai semnalizeaza.

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Militarii si polițiștii sunt plătiți sa bata sau eventual sa ucidă. Nu o face nimeni din placere. La sport exista niste limite si reguli

| Nilsson a răspuns (pentru suntserios):

"Oamenii au discernamant si aleg sa se bata singuri.'

Dacă nu ar fi plătiți ar mai alege cineva să se bată de bunăvoie?

| suntserios a răspuns (pentru Nilsson):

Sigur ca da. Sunt mii de sportivi amatori care nu se bat pentru bani

| Nilsson a răspuns (pentru suntserios):

...care speră că într-o zi vor fi plătiți pentru asta.

| Osneros a răspuns (pentru Nilsson):

Am practicat 2 ani kickboxing. N-am fost la nicio competitie, n-am fost platit pentru asta. Dimpotriva, chiar am platit eu pentru asta. E un sport chiar frumos. Cum spuneau si altii, exista reguli, nu suntem animale.

47 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sportul presupune si invatarea (auto) controlului, obligatoriu in orice club.
Violenta intre sportivi este ilegala, adica impotriva vointei uneia din partile luptatoare.
Ca urmare, ilegalitatile trebuie pedepsite, nu luptele voluntare, constiente.

| danbnz a răspuns:

Daca sunt legale nu.

| RAY a răspuns:

Nu,vezi tu omul este un animal,o primata, ca tot vad ca faceti diferenta, suntem animale atat, violenta ne elibereaza de frustrari, incarcari negative, asta nu inseamna sa fi violent si daca poti sa eliberezi asta prin sport de ce nu?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Absolut nu.
Sporturile violente se fac in mediu controlat, intre doi adulti care isi dau consimtamantul. Ma dor fix in cot de alegerile lor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deloc.

| anonimg a răspuns:

Da. Categoric. 100% DA.
Aș încuraja mersul pe bicicletă. Este mai sănătos decât orice sport violent.

| Wr3nch a răspuns:

Defineste ''sporturi violente''laughing.

| Wr3nch a răspuns (pentru Wr3nch):

Degeaba il definesti ca eronat, daca nu poti raspunde. Sunt oamenii care se accidenteaza cand joaca fotbal ca intra alti jucatori in ei. E fain sa punem intrebari de 2 lei dar sa nu avem argumente.

| Celcestietot a răspuns:

Depinde, ca si unele sporturi care nu par a fi violente, sunt foarte violente. De exemplu, fotbalul de orice tip l-as interzice.

| Holiday a răspuns:

"Într-un fel, nu e ciudat că luptele între animale sunt interzise dar cele între oameni nu?"

Uite ce abereaza asta aici. Pai sunt cel putin doua diferente majore. O data ca animalele nu pot fi invatate sa respecte anumite reguli ale confruntarii, iar a doua, extrem de evidenta, e ca nu le intreaba nimeni daca vor sa participe sau nu. La oameni e diferit, se respecta reguli si participi de bunavoie.
Una peste alta, bineinteles ca ar fi o tampenie interzicerea.

| aXy99 a răspuns:

Nu.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Da! Eu nu sunt de acord nici cu sportul de performanta. Sport sa facă omul doar pentru a se menține sănătos.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Da! Eu nu sunt de acord nici cu sportul de performanta."

Tu de fapt nu esti de acord cu nimic ce tine de competitie in orice domeniu. Bine, in afara de "cine pupa in fund spiridusul mai bine", orice naiba o fi insemnand asta.laughing

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu exista printre sporturile olimpice matanii viteza si stafeta de facut cruce sau aruncatul cadelnitei ca altfel nu vad ce ai avea cu sportul de performanta.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru suntserios):

Creștinii nu fac mătănii nici cruci, nici nu folosesc cădelnițe. Nu sunt de acord pentru ca nu sunt sănătoase. Tot ce îmbolnăvește trupul sau psihicul nu trebuie practicat in exces. La fel si cu alimentele care nu sunt sănătoase, sau cu cele sănătoase consumate in exces. Si pana la urma ei bucura doar publicul nu sunt bucurosi si ei. Privește-i in timp ce joaca. Arata de ti-e frica de ei. Mie îmi place sa urmăresc meciuri de orice sport, insa îmi este mila de ei. Perioada cea mai frumoasa din viață si -o sacrifica pentru bani si pentru faima. Când se retrag macar ca sunt tineri inca sunt cu sănătatea la pământ.
Fiecare face ce vrea. Noi ne dam doar cu părerea.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Citește ce am răspuns la sunt serios ca sa nu ma repet. Adevărul este ca îmi place sa ascult la radio meciuri de orice sport. Televizor nu am.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

"Nu exista printre sporturile olimpice matanii viteza si stafeta de facut cruce sau aruncatul cadelnitei..."

Sa nu uiam ca in nebunia lor crestinii au fost cei care au desfiintat Jocurile Olimpice Antice...

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Sa le zici si la popi. Ca sunt in urma.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru suntserios):

Citesc ei cei de pe TPU. Pentru acest motiv unii ma ignora.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dar pe ce scrii? telefon?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Da!

| Drimmero a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Fabulos raspuns, daca taceai 'filosoafa' ramaneai.

| FreddieM a răspuns:

Te referi la rugby, lupte gerco-romane, box, competitii de karate si alte discipline de arte martiale sau alte sporturi olimpice? Personal nu sunt de acord cupot interzicerea lor. Sunt discipline sportive seculare, cu reguli rigide, care se pot desfasura in depina siguranta, de aia sunt supuse unor reguli foarte clare, comandate de arbitri foarte pregatiti. Dar as fi curios de ce le-ai interzice.

| Dalmore a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce să le interzică? Dacă nu-ţi plac, nu te obligă nimeni nici să te uiţi, nici să participi la ele.

| DeathIncarnate a răspuns:

Nu,normal ca nu.
Eu am practicat si vad ca n-am muritlaughing

| DeathIncarnate a răspuns:

Observ ca esti cam cretin, dai eronat si nefolositor raspunsurilor care iti dau argumente in defavoarea intrebarii tale.)
Cam tristut.

| suntserios a răspuns (pentru DeathIncarnate):

Asa face la toate rapunsurile primite. mereu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru DeathIncarnate):

Si tu esti exact ca el.
Mi-ai dat nefolositor si eronat la 3 raspunsuri, privind facilitatile de care beneficiaza copiii cadrelor didactice, desi raspunsurile erau corecte.
Mai mult, nici macar n-ai dat un raspuns la acea intrebare, asa ca nici macar n-ai habar ce raspuns era corect si nici nu te-am gasit sa-ti pot da raspunsul cuvenit.

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Ioandelasal):

M-ai urmarit, eu ti-am dat cu un scop, ca nu prea sunt de acord cu ce spuneai tu acolo si colac peste pupaza nu e nici normal ce spui tu.
Daca o dam pe-a dreapta, hai sa aiba gratuitate toti, nu doar odraslele cadrelor didactice.
Ca toti platim taxe si nu cadrele didactice impreuna cu odraslele lor sunt peste celelalte job-uri.

| Ioandelasal a răspuns (pentru DeathIncarnate):

Ce-am spus eu sunt prevederi ale L.1/2011, a educatiei nationale. Faptul ca sunt de acord cu ele este parerea mea si a multora si nu numai a beneficiarilor.
Cu o parere poti fi sau nu de acord si sa ai alta parere, asta nu inseamna ca un asemenea raspuns este nefolositor sau eronat.
Si apoi ar fi trebuit sa-ti exprimi si parerea ta, nu doar sa nu fii de acord cu parerea altuia, ca sa ne dam seama cat de destept esti.

| Gaby212 a răspuns:

Daca se cheama "sport" inseamna ca are niste reguli
..Box, karate, rugby, astea au limitele lor si arbitrul tb sa opreasca runda/meciul in cazul in care lucrurile sunt duse la extrem. In cazul luptelor in cusca sau alte prostii, aia e bascalie nu sport.

| TheWolfOficial1 a răspuns:

Nu, cine vrea le practica si cine nu nu. Nu vad de ce ai lua libertatea unui om asa.