| FreddieM a întrebat:

Sunteti de acord cu toleranta zero pentru condus dupa ce bei alcool? Asa nu mai pui in discutie ca unul pretinde ca poa' sa bea o galeata de bere si e zvelt ca o albina iar altul miroase un dop de otet si se face manga.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici acum nu exista toleranta, alcoolemia de pana la 0, 8 se sanctioneaza contraventional iar cea peste este infractiune. Ca se dau condamnari cu suspendare la infractiune este o alta discutie.

| FreddieM explică (pentru Ioandelasal):

Noul cod rutier spune ca pana la 0.2 nu e nici macar contraventie, deci e legal. Pentru mine toleranta zero ar trebui sa elimine si acel 0, 2

| Ioandelasal a răspuns (pentru FreddieM):

Care Cod rutier nou? Codul rutier este din 2002, rep. in 2006 si prevederea de acum, conform art.102, alin.3 este urmatoarea:
"(3)Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
a) conducerea sub influenta băuturilor alcoolice, dacă fapta nu constituie, potrivit legii, infracţiune;"
Observi ca nu se prevede nici o limita pana la care fapta nu este contraventie.

| suntserios a răspuns (pentru FreddieM):

Nu cred ca scrie asa cevq in codul rutier. Poate te referi la abaterea de eroare de pana in 0.1%

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da sunt de accord. Romanii nu au suficienta educatie sa le oferi libertatea unei beri la volan

| Bondarel99 a răspuns:

Absolut

| Iote a răspuns:

Total de acord!

| FreddieM explică:

Cer scuze dar am fost dus in eroare de un articolas de pe realitatea.net. Am investigat mai bine si am gasit raspunsul dorit. Toleranta ZERO. Va rog sa considerati nulă intrebarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Romania da, in alte tari nu, de exemplu in Italia pana la 0.50 (alcool aer expirat) este legal sa conduci pentru ca legile(restrictiile) sunt facute in baza la ce au persoanele in capuşor, acolo daca bei doua beri si mergi prea rapid cu masina te condamna toata lumea si prietenii in Romania in schimb esti caterinca si daca mai ai si o facultate si scrii corect gramatical poti sa omori linistit pe cineva.

Răspuns utilizator avertizat
| GeorgeTheMaster a răspuns:

Da,sunt de acord