| Gabitu20 a întrebat:

Tatal meu a decedat si mi-a ramas mie si mamei mostenire de la el: o garsoniera, o masina, un teren cu casa la tara. Terenul este mostenit de la parintii tatalui meu. Tata are o sora si un frate. Cand s-a facut succesiunea de pe urma parintilor tatului meu, s-a decis ca tot terenul si casa sa ramana in favoarea tatalui meu. Avem act de mostenire. Acum sora si fratele tatalui meu mai au vreun drept la casa sau teren?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand condoleante pentru pierderea suferita.
Alte persoane nu mai au nici un drept, mostenitori sunteti doar tu si mama ta. Tu vei mosteni 3/4 din masa succesorala si mama ta 1/4. Numai bine!

2 răspunsuri:
| C8PILUcool a răspuns:

Pai daca ai facut acte pe numele tatalui tau, nu au nici un drept, doar daca e si numele lor mentionat in procesul verbal.

| SPYRYT a răspuns:

Nu mai ai nici un drept deoarece avti act de mostenire