| Esanu_Fabian_1999_XRyh a întrebat:

Tatal meu a facut prin 2008 un fond de pensii private la ING; suma a devenit destul de mare, iar tatal meu vrea sa o scoata. A fost la o sucursala sa intrebe daca se poate si i s-a spus ca numai in caz de deces as putea sa ii scot eu. Femeia de acolo era destul de tanara si nu parea a fi prea sigura de ceea e spune. Exista vreo modalitate prin care tatal meu ar putea scoate acel fond?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, se poate retrage oricand, conform L.204/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.93.(1) Activul personal este folosit numai pentru obţinerea unei pensii facultative.
  (2) Dreptul la pensia facultativă se deschide, la cererea participantului, cu îndeplinirea următoarelor condiţii cumulative:
  a) participantul a împlinit vârsta de 60 de ani;
  b) au fost plătite minimum 90 de contribuţii lunare;
  c) activul personal este cel puţin egal cu suma necesară obţinerii pensiei facultative minime prevăzute prin normele adoptate de Comisie.
  ART.94.Se exceptează de la prevederile art. 93 situaţiile în care:
  a) participantul nu îndeplineşte una dintre condiţiile prevăzute la art. 93 alin. (2) lit. b) şi c), caz în care primeşte suma existentă în contul său ca plată unică sau plăţi eşalonate în rate pe o durată de maximum 5 ani, la alegerea sa;
  b) participantul beneficiază de pensie de invaliditate pentru afecţiuni care nu mai permit reluarea activităţii, definite potrivit Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare, caz în care poate obţine:
  1. suma existentă în contul său ca plată unică sau plăţi eşalonate în rate pe o durată de maximum 5 ani, dacă nu îndeplineşte condiţia prevăzută la art. 93 alin. (2) lit. c), conform normelor adoptate de Comisie;
  2. o pensie facultativă ale cărei condiţii şi termene sunt stabilite prin lege specială privind organizarea şi funcţionarea sistemului de plată a pensiilor reglementate şi supravegheate de Comisie, dacă îndeplineşte condiţia prevăzută la art. 93 alin. (2) lit. c);
  c) decesul participantului a survenit înainte de depunerea cererii pentru obţinerea unei pensii facultative, caz în care suma din cont se plăteşte beneficiarilor, în condiţiile şi în cuantumul stabilite prin actul individual de aderare şi prin actul de succesiune;
  d) decesul participantului a survenit după deschiderea dreptului la pensia facultativă, caz în care sumele aferente se plătesc către persoana nominalizată;
  e) decesul participantului a survenit după deschiderea dreptului la pensia facultativă şi acesta nu a ales un tip de pensie facultativă cu componenta de supravieţuitor, caz în care sumele aferente se plătesc beneficiarilor."
Procedura concreta trebuie sa fie prevazuta in contract.

| lpavel a răspuns:

Depinde ce fel de contract a semnat... dar din cate stiu eu se poate scoate DAR nu-i va da toata suma ci jumatate din cat are acum! Daca chiar si asa vrea sa-i scoata trebuie sa mearga el la banca sa spuna ca renunta la acel fond si va fi pus la curent ce si cum... Un lucru este sigur : ii poate scoate dar NU pe toti, o parte mare din suma se va pierde! Bafta!

| Diurpaneus a răspuns:

Valoarea de rascumparare:
In primii 2 ani contractul nu are valoare de rascumparare. Ulterior, daca decizi sa renunti la contract vei plati o taxa de reziliere și vei primi valoarea de rascumparare. Aceasta valoare pe care o primești este mai mica decât suma primelor platite pentru investitie deoarece se scad costurile de administrare. Deci nu este deloc recomandat sa reziliezi inainte de termen deoarece beneficiile sunt diminuate. ideal ar fi sa reziliezi dupa 10 ani cat este durata contractului.