| anonim_4396 a întrebat:

Tatalui meu pe luna cand ia salariul ii este luat instant 379lei(întreținere) si ii este data mamei mele, mai pot face ceva sa o virez pe cardul meu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am spus, la o intrebare anterioara, ca trebuie sa fie de acord si mama ta, daca inca esti minor. Doar daca esti major atunci poti cere tu ca intretinerea sa-ti fie virata in contul tau.
P.S. Ai pus tot felul de intrebari, fara a indica situatia reala, trebuia de la inceput sa spui cum sta treaba.

| PicosMarian a răspuns (pentru Ioandelasal):

Acum am realizat că a trebuit sa intreb asta de prima data, scuze

| PicosMarian a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ea primește bani direct in mana.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aceea suma se vireaza persoanei care te intretine, pentru a te intretine.
Inainte de a implini 18 ani, aceea persoana va fi persoana desemnata de judecatorie.
Doar aceea persoana poate dispune de banii de intretinere stabilite pentru tine.
Ulterior, daca iti continui studiile, dupa majorat se va putea cere virarea banilor pe card-ul tau (mai ales daca vei fi la facultate in alt oras).
.

| PicosMarian a răspuns (pentru Bula):

Chestia este ca ei nu folosesc accea suma de bani pentru intetinerea mea.
Noi locuind la tara avem o casa mai modesta. Iar ei avand oportunitatea asta de vreo 5 luni folosesc alocația, alimentara si intetinerea sa îmbunătățeasca casa.
Eu ma voi muta eventual si nu ma ajuta deloc pe termen lung faptul ca ei au "bagat bani in casa" iar acest lucru ma enerveaza pe mine.

| Bula a răspuns (pentru PicosMarian):

Intretinerea /reparatiile casei IN CARE STAI SI TU, mancarea ce mananci, hainele, transportul, rechizitele scolare etc. costa MULT MAI MULT decat banii primiti pentru intretinerea ta.
Aduna tot ce consumi si se cheltuiesc pentru tine si vei vedea ca am mare dreptate.

Daca te-ai muta in alta parte, banii de intretinere primiti nu-ti ar ajunge pentru chirie si cheltuielile de intretinere ce ar trebui sa platesti lunar. Despre alimente nici nu mai vorbesc.

| Violleta2022 a răspuns:

Acea suma este datat mamei tale pentru intretinerea ta, nefiind alocatia.
Tu nu ai drept la aceasta suma, deci nu are de ce sa fie virata in contul tau.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Vântulalb a răspuns:

Te intretii singur? Nu. Deci, mama ta va lua banii.

| BaciuFlorin a răspuns:

Sa vorbești cu tatăl tau sa schimbe IBAN ul.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru BaciuFlorin):

Nu poate, deoarece pensia de intretinere o primeste doar parintele in intretinerea caruia se afla minorul. Asa spune legea. Pensia de intretinere poate fi primita da beneficiar doar daca este major.