| BosonHiggs a întrebat:

Telecom îţi poate lua bani din pensia de handicap psihic dacă nu poţi plăti la timp?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, pot sa-ti ia, printr-un executor judecatoresc care infiinteaza poprirea pe pensie.

| doctorandus a răspuns (pentru Ioandelasal):

Daca a fost declarat iresponsabil, firma nu avea voie sa incheie un contract cu el. Daca nu e semnat de tutorele/curatorul lui, contractul nu poate fi valabil, deci el nu are nicio obligatie fata de firma. Iresponsabilii nu pot fi parti la un contract, semnatura lor are aceeasi valabilitate cu semnatura unui motan.

| Ioandelasal a răspuns (pentru doctorandus):

Stiu foarte bine aceasta dar nu toti bolnavii psihici sunt si iresponsabili si nu tot timpul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, se poate.
Este un serviciu care trebuie plătit. Dar la cerere se poate un contract de telefonie mobilă transforma într-un contract social, special pentru cazuri ca al dtale, cu un preț de cost redus,

| doctorandus a răspuns:

Da, Telecom poate propune o poprire si daca n-o platesti pot cere executarea silita. Decizia o ia judecatorul si probabil vei plati in plus costuri de judecata. Daca nu esti responsabil pentru propriile fapte, nu aveau voie sa faca un contract cu tine, deci e problema firmei (risc de intreprinzator).

| împreunăfacembine a răspuns:

Din nefericire, da.

| andrei3312 a răspuns:

Da, cei de la telecom pot contacta politia sau mai rau primaria si se poate ajunge la sume foarte mari de plata.