| anonim_4396 a întrebat:

Telefoanele cumpărate în RO funcționează cu, cartele cumpărate din vest în țările respective?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca sunt deblocate (independente) de retea, atunci le poti folosi oriunde in lume, pe retele tehnic-compatibile (2G-3G-4G etc.).
Daca telefonul a fost luat pe abonament, atunci poti cere deblocarea telefonului de catre operator, dupa expirarea contractului (cand este achitat complet).

| darrio2007 a răspuns:

Da. Depinde daca este blocat in retea. De exemplu, in Anglia, toate sunt unlocked.

| Celcestietot a răspuns:

Da normal. Nu vad ce treabă are un telefon din Romania cu o cartela din străinătate. Daca îți comanzi telefon din China asta înseamnă că nu mai poți pune cartela românească? Gândește-te puțin.

| Blueberry8 a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca iei la abonament, sunt blocate pe retea, deci nu ai cum sa folosesti alta cartela happy. Asta daca nu s-au schimbat treburile intre timp.

| Celcestietot a răspuns (pentru Blueberry8):

Da, cred că este așa cum spui tu, dar eu mă refeream la telefoanele cumpărate înafara rețelelor de telefonie, adică la telefoanele achiziționate din eMag, Altex etcwinking.

| Demidol a răspuns:

Daca sunt achizitionate cum spui din Altex, eMag, etc, deci sunt libere de retea, da poti folosi orice cartela in ele. Altfel, ramai legat de retea. Nici macar cartele romanesti din alta retea nu poti folosi.

| Blueberry8 a răspuns:

Atata timp cat nu sunt blocate pe retea, da, poti sa folosesti orice cartela happy

| adionescu a răspuns:

Le poti folosi pe orice retea, daca nu sunt blocate pe vreo retea din RO.