| graur14 a întrebat:

Telefonul mi-a fost confiscat de profesor azi deoarece mi-a sunat in timpul orelor si dupa terminarea orelor tot nu l-am primit inapoi. Vreau sa stiu daca acest lucru este legal sau pot sa il dau in judecata si daca in regulamentul scolar scrie ceva despre acest lucru?

Răspuns Câştigător
| marius2042rifds a răspuns:

In regulament spune ca da, are voie dar...Eu nu am fost niciodata de acord cu asta.Ma rog.la mine la scoala avem voie cu telefonul mobil dar nu in timpul orelor. happy In rest da,nu e nici-o problema.Dar nu mi se pare normal sa ti-l confisce.E telefonul tau, Tu ai dat bani pe el, e bunul tau si nimeni nu are voie sa ti-l ia.Adica Na. daca e un Nokia dala Vai de capul lui, vechi parca nu e Asa rau sa ti-l ia dar daca e unul de ista, de ultima generate(pe care profesorii nici nu fiseaza sa aiba Asa ceva-crede-Ma)atunci nu Iti Mai convine.Eu cred ca as muri daca mi-ar confisca telefonul.Eu nu l-as Mai pe nimeni sa puna mana pe telefonul meu, nu vreau.Am IPhone 4 si nu imi convine sa puna mana oricine,la orice ora, mana pe telefonul meu, inclusiv profesorii.Ca daca il piers sau il sparg Asa cum zic ei nu imi da 30 de mil. inapoi.
Dar, nu ai cum sa il dai in judecata.Crede-Ma eu Asa da in judecata Mai toti profesorii, si nu ca ne dU teme sau Asa ceva ci pentru ca pur si simplu merita dati in judecata.Numai Azi Ce m-a enervation de nu am Mai putut ila de engleza.Si toti Sunt Mai la felz.
Toti profesorii cred ca numai ei au drepturi si cred ca singurul drept al nostru,al eleviilor e sa învățăm,sa fim dusi la școala.Ei nu, avem cu mult mai multe drepturi dar asta e, trăim in Romania.

27 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De unde abuz, frate? Ai venit la scoala, joci dupa regulile scolii: regulamentul (sau de ce nu, chiar profesorul) iti interzice sa folosesti telefonul mobil in timpul orei, te conformezi sau pleci acasa. Daca nu te-ai conformat, suporti consecintele, confiscarea telefonului fiind o consecinta de bun simt. Procesul verbal si alte hartogarii nu sunt necesare, ba chiar cred ca fiind vorba despre un minor astfel de formalitati ar deveni legale doar daca s-ar face cu parintii minorului, insa ceva imi spune ca nu se prea doreste asta... big grin
Discutiile despre drepturi, obligatii si respect sunt absolut inutile. Dupa ce ai incalcat dreptul profesorului si al colegilor de a participa neperturbati la ora de curs, dupa ce nu ai respectat un minim de decenta prin trecerea telefonului pe silentios la inceputul orei, aratand astfel lipsa de respect atat fata de profesori cat si fata de colegi, nu mai poti emite nici o pretentie morala. Ca sa respecti trebuie intr-adevar sa fii respectat, insa lipsa de respect in acest caz a venit de la posesorul mobilului, nu de la cel care l-a confiscat.

regis
| regis a răspuns:

@Mary Marry - nu este normal ca profesorii sa ii faca pe elevi handicapati,prosti, dobitoci, cretini si sa își bată joc de ei. Dar aici nu vorbim despre profesori, ci despre un elev caruia i-a sunat telefonul in ora. Vorbesti de tarile civilizate, in care elevii sunt respectati, dar te-ai intrebat ce se intampla intr-o tara civilizata cand elevului ii suna telefonul in ora? Nu cred ca vei putea raspunde, pentru ca intr-o tara civilizata sau intr-o institutie de invatamant in care elevii si profesorii se respecta reciproc nu are cum sa se intample acest lucru.
Si era sa uit. In tarile civilizate, cei care au o alta opinie decat a ta si o sustin decent si argumentat nu sunt catalogati drept stupizi.winking

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ok, pe de o parte faptul că ţi-a sunat telefonul în timpul orei e de porc din partea ta.
Totuşi, faptul că ţi l-a confiscat şi nu ţi l-a dat înapoi şi ţi l-a mai şi stricat, schimbă radical lucrurile.
Poţi reclama în scris la directorul şcolii (atenţie! ÎN SCRIS! - depui la secretariat şi ceri număr de înregistrare!) iar dacă nu se rezolvă, poţi reclama la Inspectoratul Şcolar Judeţean!
Folosirea telefoanelor mobile în timpul orei este interzisă şi se poate sancţiona cu mustrări scrise sau verbale mergând (în foarte rare cazuri) până la scăderea notei la purtare. Dar ATÂT!
Reţinerea aparatului pe termen lung (până la sfârşitul anului şcolar) sau alte vrăjeli de genul ăsta sunt acte ILEGALE, mai ales că nu ţi s-a întocmit vreun proces verbal care să ateste şi să justifice reţinerea bunului!
N-ar strica să discuţi şi cu părinţii chestia asta.
Ceea ce fac domnii profesori este un ABUZ.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nyx: Eu am avut primul mobil la 14 ani şi cu toate astea nu mi-a sunat niciodată în timpul orelor. În principiu ai dreptate dar lui graur14 deja i s-a spus asta.
Şi totuşi, chiar şi-aşa, asta nu justifică ABUZUL din partea profesorilor!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nyx: Nu Nyx, nu e mai bine să se facă aşa. De ce?
Pentru că mai apoi au pretenţia profesorii să fie respectaţi.
E simplu: NIMENI nu o să te respecte NICIODATĂ dacă tu nu i-ai oferit respect.
În Finlanda (ţara cu cea mai bună educaţie din Europa) elevii sunt respectaţi la maximum şi trataţi ca nişte persoane adulte. Şi, ia ghici, legea reciprocităţii chiar a funcţionat! În 3 ani de la instituirea acestor norme pentru profesori în ceea ce priveşte respectul pe care aceştia trebuie să-l aibă pentru elevii lor, abaterile regulamentare au scăzut cu 90%! Nu-ţi spune nimic asta?
În România elevii au doar obligaţii, drepturi mai din părţi (şi-aici am o listă lungă de tot!).
La o greşeală nu răspunzi cu una şi mai mare!
Salut.

| remus a răspuns:

Regulamentele de ordine interioara precum si regulile de conduita in scoli si spatiul public sunt facute in scopul de a fi respectate, nu incalcate.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Mai frate, voua vi s-a urcat smecheria la cap, eu am avut primul mobil la 18 ani, ce sa mai zic de sunat in timpul orelor. Chiar asa, nu mai aveti rusine deloc, de ce palaria mea il aveai deschis? Urma sa vinzi Castelul Peles si te sunau cumparatorii?

| ExistaMosCraciun a răspuns:

@kongeriket, salutari! De acord, dar stii ceva, poate e bine sa le mai vina cate un profesor de hac in felul asta, poate s-or mai potoli, macar in timpul in care "nea ala de la catedra" se chinuie sa le bage ceva in cap.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

@Mary Marry, nu e vorba de vreo frustrare de-a mea legat de telefonul mobil si de varsta la care MI-A FOST CUMPARAT primul telefon mobil, ca la 21 de ani MI-AM CUMPARAT masina, asa ca ce aveam sa-mi demonstrez eu mie, am inceput inca de atunci si continui si acum, ceea ce sincer iti doresc si tie.
Stai linistita draguto, ca nu a zis nimeni ca nu ai fi o eleva silitoare, nu e cazul sa te inflamezi ( desi am sesizat un dezacord, dar nu ti-l zic, ca imi dau seama ca esti fata desteapta si te poti descurca, cuvinte scrise gresit, topica frazei e la pamant, in sfarsit!). Daca traiesti cu senzatia ca avand un telefon scump, cumparat prin bunavointa parintilor tai esti mai desteapta decat profesorii care nu castiga in trei luni cat costa un iPhone4, te inseli amarnic. Succes in viata, cu asa o mentalitate, vei avea nevoie.

| Mary Marry a răspuns:

Si Nyx.Asta e.Nu e vina noastră ca tu ai avut primul mobil la 18 ani asta e.Eu la 18 ani astept sa am mașina.Asta e.Tu la 18, eu la 6 ani.Da, primul meu mobil l-am primit la 6 ani, era un Motorola negru cu argintiu, după am început sa schimb o data la 2 ani telefoanele, dar pe ista de acum îl țin cel Putin 2 ani jumate 3.
Si dacă stai după școala ca sa inveti ceva, înseamnă ca ești vai de capul tau.Eu de exemplu nu astept mura in gura de la școala.Eu ce vreau sa stiu sau ma interesează imediat încep sa cercetez despre acel lucru prin cărți, internet, etc.Nu astept de la școala sub nici o forma.De cele mai multe ori stiu amănunte despre lecție pe care o fac, mai ales la geografie unde stiu lecție pe dinafara înainte sa ne predea lectia(am un tata exigent care încă de la 3ani in fiecare seara ma punea sa stau la harta si sa învăț toate țările,cu capitala,munti, ape, etc.Deaia imi place mult geografia.
Deci, nu baga toti copiii intr-o oala, ca nu e asa.

| Mary Marry a răspuns:

Nyx,nu vreau sa ma cert cu nimeni.Nu am niciun interes sa ma cert cu cineva aici, pe TPU. Gramatica si scrierea e asa deuarece eu nu am internet pe calculator, am pe telefon si cred ca toată lumea stie ca pe telefon ți se schimba ce scrii. Sper ca înțelege-ți.Acum ca nu am fraza si nu se înțelege ce zic, asta e. Măcar eu nu scriu ca alții cu brb, cf,@n@ si asa mai departe.
Nu cred ca dacă ai un telefon ești mai destept ci doar ca ești cu posibilitati materiale mai bune. Orice prost care are bani poate sa aibă nu IPhone 4 ci Vertu.Si crede-ma, mentalitatea mea e foarte buna si matura.Toată lumea îmi spune asta; ca sunt prea matura pentru vârsta mea.Nu am nevoie de niciun succes.Stiu sigur ce voi ajunge si ca voi ajunge bine.Am părinți care ma sprijină si asta e cel mai important pentru un copil, după părerea mea.
Si nu vad ce e asa ciudat ca un copil de 13 ani sa aibă un telefon scump sau haine scumpe, numai pentru ca e copil. Dacă iti permiti si părinți nu au nimic de zis, nu vad de ce nu e bine.Asta e,unii se nasc in famili sărace alți in unele cu posibilitati materiale mai bune.Mi se pare normal sa fie asa.

Si acum,hai sa fim seriosi.Ți se pare normal ca profesorii sa facă elevii handicapati,prosti, dobitoci, cretini si sa își bată joc de ei? Sa ii bată? Afara nu e asa ceva.Si vrem sa ajungem sa fim respectati afara.Pai cum? In străinătate profesorul care jigneste elevul sau familia elevului, in cel mai bun caz este amendat.Se poate ajunge cu, concedierea cadrului didactic sau chiar cu închisoarea.Depinde cât de mari au fost jignirile si ce s-a întâmplat.Si stiu foarte bine ce zic.Am prieteni afara(Germania,Marea Britanie,etc)cât si rude profesori afara(Franta, Spania, etc.)cât si din propria experiența.Nu am facut pana acum școala afara dar am afut si am norocul sa plec cel putin 1 data pe an afara din tara si stiu ce e afara foarte bine.Plus ca ma documentez despre asta.
Sau ca profesorii te îndeamnă sa iti angazeji meditator Acasa dacă vrei sa stii ceva.
Sau unii copii sunt tinuti de director si profesori in școala prin cadouri, bani si tot asa.
Dar asta e.Mai e mult pana vom ajunge la nivelul invatamantului de afara.

| Mary Marry a răspuns:

Iti multumesc @graur14 pentru funda.

| bistriteanul a răspuns:

I s-a mai intamplat asa unui coleg de clasa, profesoara de biologie l-a prins ca se juca pe telefon si i l-a luat! Poate sa ti-l confiste pana la sfarsitul anului, dar colegului meu i l-a dat dupa o saptamana. Acest lucru este legal intr-un fel, scrie si in regulamentul scolar si la urma urmei doar n-o sa dai un profesor in judecata pentru un telefon care ti-l va da inapoi!

| Vögeln a răspuns:

In primul rand tu nu trebuiai sa te joci cu el tongue apoi mai e faza ca nu ai voie sa iti aduci telefonul la scoala sau nu ai voie sa te joci cu el in timpul orelor sad... cred ca e perfect normal sa ti'l confiste, dar mai bine ai merge cu unul din parinti ca sa ti'l primesti...ca lui cred ca i l'ar dabatting eyelashes

| FreakyHalloweenBoy a răspuns:

1.De ce sa faci atata taraboi pentru un telefon
2. Daca in regulamentul scolii(de care trebuie sa fiti informati ) scrie ca aducerea telefoanelor/folosirea acestora in timpul orelor e interzis atunci e legal.Probabil ti-l va inapoia cand vor veni parintii tai la scoala si atunci evident ca profesorul va avea de discutat cu ei.E ilegal intr-un fel daca ti-l strica sau altceva, dar... Funda totusi pls puppy dog eyes

| XK a răspuns:

Pfff, terminati cu intrebarile de genul astalaughing lol cati ani ai? straight face tind sa cred ca este intrebare pusa la caterincawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da trebuie sa il dai in judecata

| lolly_3072 a răspuns:

Nu poti sa il dai in judecata pentru ca tu nu ai voie cu telefon in scoala, sau nu ai voie cu el aprins in timpul orelor.
ca sa il iei inapoi trebuie sa vi cu parintii la scoala
si incearca sa fi diplomat/a.pentru ca isi face doar meseria de porfesorsmug
pup, lolybig grin
p.s:calm.calm...calmlaughing

| Kid_4219 a răspuns:

Pai...ai deranjat ora de curs cu ceva care este oricum interzis...este ca si cum te-ai duce la inchisoare cu bormasina dupa tine. Nu cred ca este "legal" (sa-l vezi ziua urmatoare pe prof cu "un telefon nou" laughing ) nu cred ca este nevoie de dat in judecata, discuta cu el sau in cel mai rau caz du-te la director.

| Faηta a răspuns:

Ma rog, in regulamentul scolar este scris ca nu este voie cu ele, daca ti l-a luat poti vorbi cu parintii tai sa vorbeasca cu profesorul si sa il recuperezi.
Oricum bafta. happy
Funda?

| Dena01 a răspuns:

O doamne, sa il dai in judecata straight face sunt sigura ca daca mergi maine si vorbesti din nou cu profesorul, cerandu-ti scuze, il vei primi inapoi. sau, multi profesori au pretentia ca un parinte sau un tutore sa mearga sa ''il recupereze''.
vorbeste si cu diriginta / dirigintele, nu te gandi atat de departe.

eu am impresia ca e admisa confiscarea de catre regulament, dar nu sunt sigura.
il vei primi inapoi oh go on

| Andreea_1982 a răspuns:

Trebuie sa vii cu parintii la scoala si iti vei recupera telefonul.winking

| thegreathelper a răspuns:

Hai frate vreau funda,da odata ce astepti, daca nu vin peste tine acasa, hai te las 15 min!

| thegreathelper a răspuns:

Pai ce sa zic vere, tu decizi banii tai telefonul tau, eu zic sa-l zmardoiesti pe jegu ala de prof pana ii da borsu pe nas, tu ce crezi? astepti sa vina mamica si taticu si sa iti iei bataie sa stai cu maicta si taictu pana la 50 de ani, ce p-l-a frate revino-ti cheama si tu pe cineva sa se dea ruda si sa-l ia ce mare ca-ca-t? zi-mi daca a mers si da si tu plsss un click te ajuta si site-ul asta intra pe e-joculet cauta melanie! da si o funda totusiwinking ca raspuns mai bun nu stiu daca gasesti printre astia cu sa stai pe scaun si sa ti se impleteasca cu-cul, succes! primul mesaj a fost refuzat cumetre

| thegreathelper a răspuns:

Cati anisori ai da-mi add pe printesika. zizi. love1 si discutam acolo :*:*:*:*:*:*:*:* te ajut cu mare drag ca stiu regulamentele astea si daca vrei bag si videochat ( gratis ) :* te astept

| graur14 explică:

Si daca mi la stricat atunci se complica treaba si mai tare sau tot vina mea este?

| marius2042rifds a răspuns:

Mie imi cere zece lei ca sa mi-l dea si cand a mars mama dupa el si-a batut joc de ea spuneti este corect